ازدواج کنیم یا ادامه تحصیل بدیم؟

18th ژوئن 2019
ازدواج کنیم یا ادامه تحصیل بدیم؟

ازدواج کنیم یا ادامه تحصیل بدیم؟

می خواستم بپرسم به نظرتون با ادامه تحصیل و فوق لیسانس و دکتری خوندن شانس ازدواج یک دختر کم می شه یا زیاد؟

چون الان پسرا بیشتر میرن دنبال کار و دخترا ادامه تحصیل میدن و از طرفی هم پسرا بیشترشون می خوان که زنشون از همه نظر یا مثل خودشون باشه یا پایین تر ازشون باشه و باز از طرف دیگرم بعضی از دخترا حاضر نمی شن زن کسی بشن که از نظر تحصیلات از اونا پایین تر باشه.حالا با این تفاسیر فقط جواب سوالم برام مهمه نه چیزای دیگه که مثلا به پیشرفت خودت فکر کن نه ازدواج. ضمنا در مجموع و در مورد اکثریت نظرتونو بگید نه فقط تجربه شخصی و تجربه دوستتون. در مورد همه دخترای کشور، تاثیر ادامه تحصیل بر شانس ازدواج؟

این سوال اکثر دختر خانم هاست. در اداه چند نکته اشاره می کنیم که شاید مفید باشه.

مقاله مرتبط: ۴ راز مشاوره قبل از ازدواج به همراه فیلم

مثالهایی از عدم ازدواج دخترها

«فعلا قصد ازدواج ندارم. می خواهم ادامه تحصیل دهم!» این جمله تکراری را چند بار تا به حال شنیده اید؟ جمله ای که خیلی وقت ها به ارزش اجتماعی و تحصیلی یک جوان تعبیر می شد و هنوز هم خیلی ها معتقدند اول درس، بعد ازدواج.

در این که درس باعث رشد شخصیتی می شود و جایگاه اجتماعی و موقعیت ازدواج را برای دختر و پسر تغییر می دهد شکی نیست. حتی در این که اول باید درس باشد و بعد ازدواج هم تردیدی نداریم اما حد این سختگیری چقدر است؟ چقدر باید روی نظریه تحصیل در مقابل ازدواج پافشاری کرد؟

– میزان تحصیلات دختر و پسر نمی تواند و نباید مانعی برای ازدواج باشد بلکه مهم این است که هوشمندی، کفایت عقلانی و بینش اجتماعی طرفین مورد ارزیابی قرار گیرد.

– دختر خانم ها به این نکته توجه داشته باشند که اگر فرد مناسبی برای ازدواج پیدا شود؛ آنچه مقدم است، ازدواج است نه تحصیل چرا که ممکن است موقعیتی را از دست بدهند که شاید دیگر به دست نیاید. البته این نکته را در نظر بگیرید که در حال سپری کردن از مقاطع حساس تحصیلی نباشند. (کنکور و…)

– آقا پسرهای مجرد مشغول به تحصیل به این نکته توجه داشته باشند که آنچه برای شما در اولویت قرار دارد ادامه تحصیل تان است. پس بهتر است در سال های اولیه تحصیل تان ازدواج نکنید مگر اینکه احساس نیاز به ازدواج پیدا کنید. مشروط بر اینکه در گذر از مقاطع حساس تحصیلی (کنکور و…) نباشید و در این صورت ازدواج را به بعد از گذشتن از آن مرحله موکول کنید

– فکر نکنید با ازدواج کردن برنامه تحصیلی تان به هم می خورد بلکه اگر عزمتان را جزم کنید، شما و همسرتان می توانید یکدیگر را در این راه یاری کنید و به هم دلگرمی و امید دهید.

– در چند ماه اول ازدواج دو طرف ممکن است دچار بی برنامگی و سردرگمی شوند که با توجه به روحیه خانم ها این امر در آن ها بیشتر ظهور می کند پس افت تحصیلی در این دوران امری طبیعی است.

ازدواج یک امر دو طرفه است

– بهتر است دو طرف خود را با شرایط جدید سازگار کرده، یک برنامه ریزی مناسب داشته باشند و مواقعی که همسرشان حضور ندارند را به درس اختصاص دهند.

اگر شما در زمره افرادی هستید که ازدواج در حین تحصیل را برگزیده اند و نگران مشکلاتی هستید که با آن مواجه می شوید به راه حل های زیر توجه کنید.

الف – می توانید با مقدمات ساده و بدون تشریفات عقد کنید. امّا مراسم عروسی را به تأخیر بیندازید.

ب- کار کردن همزمان با تحصیل می تواند در کاهش مشکلات اقتصادی شما تأثیرگذار باشد.

ج- وقتی زندگی ساده ای داشته باشید و قناعت پیشه کنید آرامش فکری و روحی بیشتری خواهید داشت در این صورت راحت تر می توانید به پیشرفت علمی دست یابید.

د– وقتی زوجین یا یکی از آن ها محصل باشند انجام کارهای منزل به طور مشترک صورت بگیرد که این مسأله علاوه بر محبت و دلگرمی، اجر اخروی را هم به دنبال دارد.

هـ – می توانید با توافق یکدیگر تا پایان تحصیل از بچه دار شدن جلوگیری کنید و با آسودگی بیشتری به تحصیل بپردازید.

تاثیر سن و تحصیلات در ازدواج

تاثیر سن و تحصیلات در ازدواج – هنگامی که با آقا پسرها در مورد سن ازدواج صحبت می کنیم و از آنها می پرسیم که دوست دارید سن همسر شما نسبت به سن شما چقدر کمتر باشد، تقریبا ۹۰ درصد آنها سن ۲ تا ۵ سال کمتر را اشاره می کنند. در مورد تحصیلات نیز که از آنها سوال می کنیم، همگی می گویند که دوست دارند تحصیلات همسرشان از آنها کمتر باشد. اکثر جوانان از روانشناسن این سوال را می پرسند که، ازدواج کنند یا ادامه تحصیل بدهند؟

روانشناسان هم، به سن و تحصیلات برای ازدواج بسیار اهمیت می دهند و بیان می کنند که این دو مورد را حتما خانواده ها و جوانان باید در نظر بگیرند. زیرا نقش خانواده ها در این نوع ازدواج بسیار اهمیت دارد. دو معیار سن و تحصیلات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و باید بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

چه عواملی بر سن ازدواج تاثیر دارد؟

اکنون باید بدانیم که چه عوامل بر تحصیلات و سن اثر دارد:

۱- بهترین اختلاف سنی برای ازدواج را روانشناسان، ۳ تا ۷ سال بیان می کنند که آقایان باید از همسرشان بزرگتر باشند. اختلاف بیشتر نیز خطرناک است.

۲- البته علاوه بر سن، باید میزان بلوغ فکری و ذهنی را در نظر گرفت و با یک مشاور حتما صحبت کنید. زیرا ممکن است، که  خانمی از این لحاظ بسیار بالاتر از همسرش باشد.

۳- اگر سن مرد و زن در حدود ۳۵ تا ۴۰ سال یا بالاتر باشد، دیگر اختلاف سنی زیاد اهمیتی ندارد و بر اساس نظر هرکدام و معیار انتخابی که دارند، باید برنامه ریزی کرد. در این نوع ازدواج، خاستگاری و دوران نامزدی از اهمیت بالایی برای شناخت طرف مقابل برخوردار است.

۳- اگر برای شما تحصیلات همسرتان مهم است، سعی کنید که با خانم یا آقایی که تحصیلاتش از شما کمتر است، ازدواج نکنید زیرا اینکار باعث بالا رفتن استرس و فشار  و تنش در رابطه بین شما می شود و از لحاظ روحی ممکن است آسیب جدی به شما بزند.

۴- اگر تحصیلات خانم ها از آقایان بالاتر باشد، در اینصورت خانم ها احساس می کنند که همسرشان حرف آنها را نمی فهمند و در این حالت در، خجالت می کشند که همسر خود را در اجتماعات خود به همراه خود داشته باشند.

۵- ازدواج دانشجویی، یکی از بهترین نوع ازدواج می باشد. زیرا تقریبا آقا و خانم از بلوغ فکری و ذهنی و جسمی یکسانی با یکدیگر برخوردار هستند.

چند کلام با آقایان

فقط تحصیل نیست که در راه ازدواج مانع ایجاد می کند. مانع بزرگتری که پسرها با آن مواجه می شوند، سربازی است که باید درباره آن این نکات را بدانید.

– اگر هنوز به سربازی نرفته اید و احساس نیاز به ازدواج نمی کنید بهتر است ازدواج را به بعد از گذراندن خدمت سربازی موکول کنید.

– پسرها بهتر است اگر سربازی نرفته اند و قصد ازدواج دارند این موضوع را با خانواده دختر مطرح کرده و عنوان کنند که ممکن است در شهر دور مشغول خدمت شوند، تا آن ها با آگاهی کامل تصمیم گیری نمایند.

– در دوران عقد می توانید با نامه نگاری و نوشتن مطالب امید بخش و دلگرم کننده در زیباتر کردن این دوران یکدیگر را یاری داده یا در هنگام مرخصی در این دوران با یکدیگر ملاقات داشته باشید.

– اگر بعد از آغاز زندگی مشترک، دوران سربازی فرد در محلی دور از محل سکونت خود شروع شود، زن می تواند تا پایان مدت سربازی همسرش در منزل والدین خود یا همسرش باشد تا علاوه بر جلوگیری از خرج های اضافه مثل کرایه خانه و… مرد نیز با خیال راحت خدمتش را به پایان برساند.

مقاله مرتبط: ادامه تحصیل شانس ازدواج یک دختر رو کم می کنه یا زیاد ؟

دسته بندی مطالب: روانشناسی , سبک زندگی

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه