اهمیت و آگاهی های لازم و ضروری قبل از ازدواج

۱۹ام آبان ۱۳۹۷
اهمیت و آگاهی های لازم و ضروری قبل از ازدواج

اهمیت و آگاهی های لازم و ضروری قبل از ازدواج

ابتدای صحبتم را می خواهم با این سوال آغاز کنم: دوستان تعریف شما از ازدواج چیه؟!

_ یک نفر می گفت ازدواج یعنی:

۳هفته آشنایی

۳ماه عاشقی

۳سال جنگ

و ۳۰سال تحمل!!!

فکر می کنید این تعریف درسته؟!

بله درسته! اگر که اشتباه انتخاب کنید.

_ جمله ای را دیدم که نوشته بود با ازدواج، مرد روی گذشته اش خط می کشد، و زن روی آینده اش!

این تعریف چطور؟ درسته بنظر شما؟!

بله درسته! اگر که اشتباه انتخاب کنید.

_ فرض کنید یکی از اقوام شما ، برایتان یک دستگاه ماکروویو هدیه آورده است. و شما هم قبلا این دستگاه را نداشتید، و نحوه ی کار با آن را نمی دانید، آیا بلافاصله به برق وصلش می کنید و ازآن استفاده می کنید؟! یا به سراغ دفترچه راهنمای آن می روید؟ فرضا هم به زبان اصلی نوشته شده باشد، و فهمیدنش کمی سخت باشد، آیا به سراغ کسانی نمی روید که طرز کار با آن را بلد باشند، تا شما هم از آن ها یادبگیرید، و به خوبی از آن استفاده کنید؟!

بنظر شما ارزش یک انسان، از ماکروویو کمتر است؟!

حضرت علی (ع) خطاب به کمیل می فرمایند: (ای کمیل، هیچ کاری نیست، که برای انجام آن ، نیازمند به شناخت نباشید.)

سوره اسرا آیه ۳۶: (از آنچه که به آن علم و آگاهی ندارید، پیروی نکنید.)

ما برای این شناخت، باید به دو سوال پاسخ بدهیم: چرا و چگونه؟!

چرا میخواهید ازدواج کنید و چگونه؟!

تیم مشاوره ی تالارنامه، به جهت بالا بودن آمار طلاق و رشد زیادی که این چندسال متوالی، به خود گرفته است، تصمیم به انتشار مطالبی کاربردی و تاثیرگذار گرفته است. که در چندین مقاله، به صورت سلسله وار، در اختیار شما عزیزان، قرار خواهد گرفت.

طی یک نظرسنجی از تعدادی نسل جوان امروزی، پرسیده شد چرا می خواهید ازدواج کنید؟ و جواب های جالب و متفاوتی از آن ها دریافت شد!

در اینجا، به طور مختصر، به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

_ بعضی ها ازدواج می کنند، صرفا بخاطره زیبایی ظاهری آن فرد! البته منکر ضرورت به دل نشستن ظاهر، برای زوجین نمی شوم ولی افراط در آن و معیار قراردادن این موضوع برای ازدواج، کار عاقلانه ای نیست!

_ بعضی ها ازدواج می کنند، بخاطره موقعیت اجتماعی آن فرد! دندان پزشک…عضو هییت علمی دانشگاه…مدیرعامل شرکتی بزرگ و….

_  بعضی ها ازدواج می کنند، صرفا چون طرف مقابل در خانواده ای سرشناس رشد پیدا کرده است!

_ بعضی ها ازدواج می کنند، بخاطره فرار از شرایط خانوادگی و محدودیت های زیادی که توسط پدر و یا مادرشان اعمال می شود. حتی گاه خود والدین این موضوع را با گفتن این جمله گوش زد میکنند! (به موقع میری به موقع میای، خونه شوهرت که رفتی هرجا که خواستی برو.)

_ بعضی ها ازدواج می کنند، چون صرفا فقط تنها هستند!

_ بعضی ها ازدواج می کنند، چون در خودشان ضعفی را احساس کردند، ودر طرف مقابل نقطه قوت زیادی را می بینند. به طور مثال فردی هست بسیار گوشه گیر و اعتماد به نفس لازم را ندارد. او قصد دارد با کسی ازدواج کند که خیلی اجتماعی و با اعتماد به نفس است. در واقع او با این کار می خواهد ضعف خود را، پشت نقطه قوت فرد مورد نظرش پنهان کند.

_ بعضی ها ازدواج می کنند، بخاطره دلسوزی و ترحم! به فرض مثال فردی از کسی خواستگاری می کند، که بیماری سختی دارد، و دکترها گفتند تا ۶ماه دیگر بیشتر زنده نمی ماند. پس گناه  دارد و باید با او ازدواج کرد!!!

_بعضی ها ازدواج می کنند، بخاطره مهاجرت! چون فرد مورد نظر، اقامت کشوری پیشرفته را دارد، و می توانند باهم تجربه زندگی در بهشتی را که خودشان برای خودشان ترسیم کرده اند، داشته باشند!

_بعضی ها ازدواج می کنند، به اصرار پدر و مادرشان! چون مادر دوست دارد، پسرش حتما با دختر خاله ی خود زندگی مشترکی را آغاز کند!

_  بعضی ها ازدواج می کنند، چون سنشان دیگر بالا رفته است! همه ی خواهر و برادرهایشان زندگی مستقلی دارند، و پدر و مادرشان روز به روز مسن تر می شوند.

_بعضی ها  ازدواج می کنند، چون در تصوراتشان می پندارند، بخاطره بزرگتر بودن از بقیه خواهر برادرها، ممکن است مانع از ازدواج آنها باشند.

_بعضی ها ازدواج می کنند، بخاطره لجبازی با اطرافیان! با اینکه می دانند، فرد مورد نظر، شریک مناسبی برایشان نخواهد بود، ولی برا اثبات وجودی خود به خانوادشان، این چنین تصمیم می گیرند.

_بعضی ها ازدواج می کنند، چون فرد پیشنهادی آدم خوبیه! یکی از اشتباهات محض پدر و مادرهای ایرانی این است، که فکر می کنند، چون یک آقا، پسر خوبیه و یک خانم، هم دختر خوبیه پس می توانند کنار هم زوج خوبی را تشکیل دهند. در صورتی که خوب بودن فردی با اینکه بتواند با فرد خوب دیگری زندگی مشترکی تشکیل دهد، کاملا متفاوت است! ضمن آنکه هرکدام از ما اخلاق و روحیات خاص خودمان را داریم و دارای شخصیت های متفاوتی هستیم که نمی توان به آن نسبت خوب یا بد مطلق دهیم. خوب و بد، زشت و زیبا، مواردی هستند که بیشتر برمی گردد به سلیقه و دیدگاه ما…

 

اهمیت و آگاهی های لازم و ضروری قبل از ازدواج

 

اکنون شمارا دعوت میکنم به شنیدن صوتی از دکترهلاکویی و نظر ایشان در رابطه با عشق و اینکه چه وقت ما آمادگی ازدواج و عشق ورزی را خواهیم داشت.

.

 

.

 

و اما نکته پایانی:

تمامی مواردی که به آن اشاره شد قطره ای بود در برابر دریا…و به جهت آمادگی شما برای شناخت ضرورت و آگاهی های لازم قبل از ازدواج بوده است. اینکه شما بدانید قبل از داشتن زندگی مستقل، از چه مواردی باید شناخت داشته باشید و چه اهدافی از این تصمیم بزرگ دارین و اینکه آیا به حد کافی آمادگی پذیرش آن را دارید؟ شما جز کسانی نباشید که پس از ازدواج پشیمان هستند، از اینکه چرا بدون آگاهی لازمه تصمیم به این کار بزرگ گرفتند. و حتی گاه حسرت تحقیقی بیشتر و یا خواندن کتاب یا مقاله ای مرتبط را می خورند. برای داشتن زندگی سالم و تربیت فرزندانی سالم که می تواند یکی از مهم ترین ثمره های زندگی هر کسی باشد، باید بستری مناسب فراهم نمود برای رشد و تربیت آن…و چی بهتر از داشتن پدر و مادری که از بودن کنار هم احساس خوشبختی می کنند و صاحب سلامت روان هستند. و همین حال خوب خود را به فرزند خود منتقل کنند، که سالیان بعد نتایج آن را در موفقیت های پی در پی فرزندانشان خواهند دید. شما حتی در قبال فرزندان آینده خود، برای داشتن پدر یا مادری مناسب مسیول هستید!

 

اهمیت و آگاهی های لازم و ضروری قبل از ازدواج

 

در مقاله ی بعد به طور مفصل راجب معیارهای مناسب صحبت خواهیم کرد. و از شما می خواهیم مواردی که ذهن شمارا درگیر کرده است، و یا مایل هستید بیشتر راجب آن صحبت شود، در قسمت نظرات برای ما بنویسید، تا بهتر و بیشتر از قبل بتوانیم ذره ای از دغدغه های شمارا در این موارد کاهش دهیم و نهایتا، انتخابی مناسب در آینده داشته باشید.

دسته بندی مطالب: روانشناسی , سبک زندگی

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه