تاثیر مستقیم خواب بر زیبایی

21st ژوئن 2019
تاثیر مستقیم خواب بر زیبایی

تاثیر مستقیم خواب بر زیبایی

یکی از بزرگترین مشکلات انسان ها در این دوره زمانی، مشکل کم خوابی یا بی خوابی است. دنیای اقتصادی امروز، با تنش هایی که برای مردم ایجاد کرده، بی خوابی یا خواب با استرس و نگرانی را نیز برای آنها به ارمغان آورده است و ما باید بدانیم که چگونه به آرامش برسیم. این کم خوابی باعث ایجاد مشکلات بسیاری شده که یکی از آنها تاثیر بر زیبایی پوست و مو می باشد. با اینکه اکثر خانم ها برای حفظ و نگهداری زیبایی پوست خود از لوازم آرایشی استفاده می کنند ولی یکی از دلایل اصلی پیری زود رس بعد از استفاده مداوم از لوازم آرایشی ، کم خوابی و بی قراری است.

مقاله مرتبط: پیری زود رس بعد از استفاده مداوم از لوازم آرایشی

خواب سالم چه نوع خوابی است و چه تاثیری بر زیبایی دارد؟

خواب سالم، خوابی است که شما در آن به صورت کاملا راحت و عمیق، از دنیای اطراف و استرس ها و واکنش های آن دور شوید. خواب باید عمیق باشد به نحوی که فرد را از دنیای مادی دور کرده و آرامش خاصی به فرد بدهد. کم خوابی و یا کابوس دیدن و یا اینکه شما دائما در افکار روزمره باشید، خواب را آشفته میکند.

چرا در خواب مغز روشن می ماند؟

اصطلاحی را خودم بیان میکنم و به آن اعتقاد زیادی دارم و آن روشن بودن مغز در حالت آشفتگی است. شما در حالت عادی که می خوابید، مغزتان خاموش شده و با آرامشی خاص از دنیای مادی جدا می شوید و این حرکت مغز، به تمامی اندام ها احساس آرامش داده و آنها را  ریکاوری می کند و شما هنگامی که بیدار می شوید، احساس شادابی و سرحالی دارید.

اما هنگامی که فشار کار و خرابی اعصاب و حتی فکر کردن به اتفاقات گذشته و یا آینده در هنگام خواب، مغز شما توانایی خاموش شدن را نخواهد داشت و این عمل باعث می شود که دائما در طول خواب، فکر شما درگیر شده و نتواند به نحوی که باید، خود و اندام های دیگر را ریکاوری کند.

اثرات بد خوابیدن بر روی بدن و تاثیر آن بر زیبایی

شایع‌ترین مشکلی که اکثر مرد‌‌م د‌‌ر مورد‌‌ خواب با آن د‌‌رگیر هستند‌‌ حفظ و نگهد‌‌اری یک د‌‌وره منظم خواب و بید‌‌اری است ولی سایر مشکلات خواب از قبیل کم‌خوابی، خروپف، کابوس شبانه … همگی می‌توانند‌‌ کیفیت خواب شما را کاهش د‌‌هند‌‌ و به سطح سلامتی و خلق و خوی زند‌‌گی تأثیر بگذارد‌‌. خواب ناکافی باعث بی‌قراری، عد‌‌م تمرکز، خستگی و تحریک‌پذیری می‌شود‌‌ و علاوه بر آن سرعت پاسخ‌د‌‌هی به محرک‌های بیرونی و قد‌‌رت هماهنگی شما با محیط و نیز قد‌‌رت حفظ اطلاعات را کاهش می‌د‌‌هد‌‌. د‌‌ر واقع ساعت‌های نامشخص و نامنظم خواب شبانه‌روز، باعث گسسته شد‌‌ن ساعات بیولوژیک بد‌‌ن شما می‌شود‌‌ و تنظیم مجد‌‌د‌‌ آن مد‌‌ت‌ها زمان خواهد‌‌ برد‌‌. این حالت به‌ویژه د‌‌ر افراد‌‌ی که از لحاظ شخصی شیفت‌های شبانه د‌‌ارند‌‌ بیشتر د‌‌ید‌‌ه می‌شود‌‌. آثار کم‌خوابی د‌‌ر طولانی مد‌‌ت به شکل بالاترین سطح هورمون‌های استرس و کاهش سیستم ایمنی و افزایش چین و چروک زود‌‌رس، شلی پوست، تیرگی د‌‌ور چشم و … خواهد‌‌ بود‌‌. مطالعات نشان می‌د‌‌هد‌‌ که هورمون خواب یا ملاتونین د‌‌ر جوان ماند‌‌ن و طراوت پوست کاملاً مؤثر است. به طور متوسط ۵/۷ تا ۵/۸ ساعت خواب برای هر فرد‌‌ نیاز است و کمتر از ۶ ساعت خوابید‌‌ن د‌‌ر شبانه‌روز به معنای کم‌خوابی است البته نیاز به خواب به عوامل مختلفی بستگی د‌‌ارد‌‌ که مهم‌ترین آن سن فرد‌‌ است. بیشترین نیاز خواب مربوط به د‌‌وران نوزاد‌‌ی است. نوزاد‌‌ ممکن است تا ۲۰ ساعت د‌‌ر روز خواب باشد‌‌. نیاز به خواب با افزایش سن کم می‌شود‌‌. البته د‌‌ر د‌‌وران بلوغ به طور طبیعی این نیاز کمی افزایش می‌یابد‌‌. د‌‌ر سالمند‌‌ان هم میزان خواب هم کیفیت آن پایین می‌آید‌‌، غیر از سن میزان فعالیت بد‌‌نی، فکری نیز بر میزان خواب تأثیر می‌گذارد‌‌ فعالیت بد‌‌نی زیاد‌‌ مثلا د‌‌ر ورزشکاران، د‌‌انش‌آموزانی که د‌‌ر زمان امتحانات و کنکو به ساعت بیشتری برای خواب سالم نیاز د‌‌ارند‌‌. بیماری‌ها خصوصاً بیماری‌های عفونی باعث افزایش نیاز به خواب می‌شوند‌‌.

مقاله مرتبط: تاثیر خواب سالم بر زیبا شدن پوست

چرا نیاز به خواب سالم داریم؟

۱- خواب باعث تعمیر و نگهداری بدن می شود. زمانی که شما دچار اختلال در خواب خود می شوید، راندمان فکری و ذهنی و حتی جسمی شما دچار مشکل می شود و سیستم ایمنی ضعیف شده و در برابر بیماری ها دچار مشکل می شوید

۲- تاثیر بر پوست: حفظ زیبایی پوست، برای همه ما از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کم خوابی باعث می شود که بدن فرصت کافی برای ترمیم پوست و تولید کلاژن نداشته باشد و باعث ایجاد چین و چروک بر روی پوست شود.

در شب هورمون هایی در بدن ترشح می شود که خود باعث واکنش های بسیاری بر روی پوست و زیبایی آن می شود.

۳- تاثیر بر روی مو: هنگامی که شما دچار اختلال کم خوابی می شوید، بدن ترمیم و بازسازی سایر اندام ها را بر مو ترجیح می دهد زیرا بافت های مو برای ادامه حیات و زندگی اهمیت کمتری دارند و این باعث مشکلات مو می شود.

۴- حذف سموم از بدن: آیا می دانستید که حذف سموم از بدن در شب و در هنگام خواب صورت می گیرد.

پس اگر خوب نمی خوابید، بدانید که دچار افزایش سموم در بدن خود می شوید.

بهترین زمان برای خواب کدام است؟

شما نیاز به ۸ ساعت خواب در طول شبانه روز دارید که بهترین زمان خوابید بین ساعت ۹ تا ۱۱ می باشد. سعی کنید این زمان را از دست ندهید. کمتر از ۶ ساعت خواب را کم خوابی می گویند و بیشتر از ۹ ساعت هم پرخوابی به حساب می آید. نوجه کنید که پر خوابی هم می تواند آسیب های زیادی به شما وارد کند.

یکی از مقالات بسیار خوب که بهتون معرفی میکنم “بی خوابی, کم خوابی و تاثیر آن بر پوست و مو ” هست که حتما مطالعه کنید.

دسته بندی مطالب: سبک زندگی , سلامت

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه