خواستگاری دختر از پسر

2nd می 2019
خواستگاری دختر از پسر

خواستگاری دختر از پسر

هنگامی که در خیابان مشغول قدم زدن هستم، دختران و پسران جوانی را در کنار یکدیگر میبینم که با حالت های مختلف با یکدیگر در حال صحبت و گفتگو هستند. بعضی در حال خندیدن، بعضی گریه، بعضی دعوا و …. این حالت ها به نوع رفتار دو طرف نسبت به یکدیگر باز می گردد. این مثال را بیان کردم تا به موضوع دغدغه های دختران برای داشتن یک ازدواج موفق برسم.

مبحث ازدواج، اکنون در جامعه ما به یک چالش بحث بر انگیز تبدیل شده است، چالشی که در آن خوب و بد با یکدیگر مخلوط شده و تصمیم گیری برای یک ازدواج بسیار حساس شده است. این سختی بیشتر برای دختران جامعه ما مشهود است. دخترانی که به دنبال یک ازدواج موفق هستند ولی متاسفانه درگیر مسائلی می شوند که زندگی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد.

اکنون سوالی که بیشتر دختران از ما مطرح کرده اند را مورد بررسی قرار می دهیم. سوال این است:

چرا ما باید همیشه در خانه منتظر بمانیم تا تعدادی خواستگار آقا بیایند و ما را بپسندند و احیانا اگر با عقاید و ملاک های ما یکسان بودند، ازدواج کنیم؟

این سوال هم جنبه ی مثبت دارد و هم جنبه منفی.

در رسم و رسومات کشور ما، اینگونه جا افتاده است که دختران باید همیشه منتظر بمانند تا خواستگارها به منزلشان بیایند و ازدواج صورت بگیرد و بسیار زشت است که یک دختر از یک پسر خواستگاری کند. ولی ما در اسلام داریم که حضرت خدیجه از پیامبر اسلام خواستگاری کرد. پس این موضوع باید به خوبی مورد بررسی قرار بگیرد.

حال یک سوال مطرح می شود که آیا یک دختر می تواند از پسر مورد علاقه اش خواستگاری کند؟ و آیا ممکن است که آن پسر از این موقعیت سو استفاده کند؟ و یا اینکه آیا آقایان جامعه ما به این حد از جنبه رسیده اند که با این خواسته خانم، به صورت عقلانی برخورد کنند؟ و یا اگر آقا پسر به آنها جواب منفی بدهد، از لحاظ روحی آسیبی به دختر وارد می شود؟ و آیا دختر خانم شرایط مناسب برای ازدواج را دارد و یا فقط عاشق شده است؟

خواستگاری دختر از پسر

برای این سوال باید اینگونه جواب داد:

اول اینکه دختر خانم باید این پیشنهاد را به پسری بدهد که ظزفیت داشته باشد.

بعد از آن دختر خانم باید اینقدر ظرفیت پیدا کند که اگر جواب منفی شنید، بداند که این یکی از جنبه های اصلی خواستگاری می باشد و غیر قابل اجتناب است.

من می گویم بهتر است که دختر به صورت مستقیم خواستگاری نکند بلکه به صورت غیر مستقیم، از نظر پسر مورد نظر آگاهی پیدا کند.

حال اگر پسر به شما جواب مثبت داد، حتما از مشاوره های قبل از ازدواج استفاده کنید تا بهتر بتوانید شرایط خود و پسر مورد علاقه تان را بسنجید.

در انتها می گوییم که از نظر شرع و عرف هیچگونه ایرادی ندارد که دختر از پسر مورد علاقه خودش خواستگاری کند ولی ابتدا ظرفیت و توانایی خودتان را افزایش دهید تا با هرگونه واکنشی مواجه شوید.

برای اینکه به نتیجه ی مطلوبتری برسیم، باید دیدگاه آقایان در مورد خواستگاری خانم ها از آنها را نیز مورد بررسی قرار دهیم تا به نتیجه بهتری برسیم.

خواستگاری دختر از پسر

نظر آقایان نسبت به خواستگاری خانم ها از آنها

هنگامیکه در مورد خواستگاری کردن صحبت می کنیم، همیشه یاد گذشته هایی می افتیم که اهالی خانواده پسر ، به خانه دختر رفته و دختر را دیده و صحبت می کنند و منتظر جواب دختر خانم و خانواده آن می مانند تا ادامه مراسم را شروع کنند و به ازدواج ختم شود. این رسم ها در اوایل دهه های ۶۰ و ۷۰ و ۸۰ بسیار چشمگیر بود و حرمت خانواده و احترام به نظر پدر و مادر بسیار ارجهیت داشت.

در آن زمان گهگاهی هم صحبت از رابطه دختران و پسران بود که تعداد کمتری از آنها به علاقه های ازدواجی ختم می گردید.

امام با ورود اینترنت به کشور و رواج شبکه های ارتباط جمعی، جوانان دهه ۷۰ و ۸۰ که بیشترین کاربران این فضا هستند، نحوه ی  فکر و زندگی خود را به سرعت تغییر داده و موج فکری جدیدی در جامعه شکل گرفت و شروع به شکستن تابوهای گذشته گردید. تابوهایی که این نسل به آنها “اُمل” میگویند.

با رواج گرفتن فیلم های سینمایی داخلی و خارجی که سکانس های عشق و علاقه دختر به پسر و خواستگاری کردن در آنها شکل گرفت، سرعت انتقال این فرهنگ نیز سرعت بیشتری پیدا کرد.

حتی یکی از مباحث مورد نظر دختران، عدم تعادل در میزان جمعیت دختران و پسران می باشد که در آن، میزان دختران چند برابر پسران می باشد و به گفته دختران، نباید از این غافله عقب افتاد.

یک سوال در این میان مطرح می شود که هنگامیکه پسر، نیاز به ازدواج پیدا می کند، سریعترین روش، خواستگاری رفتن و ازدواج و رفع نیاز است. ولی اگر دختری در جامعه ما نیاز به ازدواج پیدا می کند، چگونه این نیاز خود را می تواند رفع کند؟ و آیا اکنون که سن بلوغ جسمی و فکری دختران ما از پسران سریعتر است، چگونه نیازهای دختران ما باید به تعادل کشیده بشود؟

یکی از تابوهای شکسته شده، خواستگاری پسر از دختر بود که جوانان دهه ۷۰ و ۸۰، اصلا به آن اعتقاد زیادی ندارند و شروع به تغییر آن کرده اند. حتی در مورد نحوه خواستگاری و دوران قبل و ازدواج نیز، تابوهای زیادی شکسته شد و تغییرات عمده ی زیاذی روی داده است.

در مقاله قبلی، ما به این موضوع پرداختیم که آیا خواستگاری دختر از پسر صحیح است یا نه؟

در این مقاله می خواهیم نظر آقایان را نسبت به اینکه آیا این نوع خواستگاری مورد قبول آنها هست یا خیر، صحبت کنیم.

دخترهای دهه های اخیر نظر میدهند که ما اگر از پسری خوشمان بیاید، آیا درست است که جلو برویم یا نه؟ و یک نوع ترس در وجود آنها قرار دارد و اینکه آیا این نوع خواستگاری، به یک ازدواج پایدار ختم می گردد؟

اکنون من میخواهم یک نکته را بیان کنم . هنگامیکه پسری به خواستگاری دختری می رود و منتظر جواب بله یا خیر دختر می ماند، این نیز می تواند نوعی انتخاب و خواستگاری از پسر باشد. پس نقش دختر و پسر تقریبا شباهت یکسانی با یکدیگر دارد.

اکنون سوالی مطرح می شود و آن این است که نظر آقایان در این مورد چیست و آیا آنها مورد انتخاب شدن را دوست دارند یا انتخاب کردن را؟

هنگامیکه با یکی از آقایان این سوال را مطرح کردیم، جواب جالبی داد. ” من اصلا به بحث ازدواج فکر نکرده بودم و در ابتدا از خواستگاری دختر خانمی از من، شکه شدم، چونکه فکر اینکه دختری از من خواستگاری کند را نداشتم. در ادامه اصلا نتوانستم به سوال او جواب بدهم زیرا همیشه فکر کرده ام که من انتخاب کننده هستم. نکته بعدی اینکه من اصلا شرایط یک ازدواج موفق مانند کار و ماشین و خانه را نداشتم. چون همیشه به من گفته اند که هنگامیکه شرایط اقتصادی مناسبی پیدا کردی، برایت خواستگاری می روند”.

به نظر من،

بزرگترین مشکلی که در مسئله خواستگاری دختر از پسر، مانع این امر می باشد، بحث اقتصادی می باشد. اقتصاد خانواده در دست مرد است و این مرد است که باید هزینه های خانواده را تامین کند. اگر دختری از پسری خواستگاری کند، آیا حاضر است که هزینه های اقتصادی پسر را بپذیرد؟ آیا حاضر است که بدون هیچگونه ادعای اقتصادی، همسر مردی بی پول و کم درامد شود؟ این نوع ظرفیت آیا در دختران این دهه ها شکل میگیرد و یا آنها می خواهند همواره پسری با وضعیت مالی مناسب را برای خود انتخاب کنند؟

دسته بندی مطالب: روانشناسی , مجله عروس

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه