روز ازدواج و راز ازدواج علی و فاطمه

22nd آگوست 2017

روز ازدواج و راز ازدواج علی و فاطمه – یکی از روزهای بسیار درخشان در تاریخ مسلمانان جهان، ازدواج امام علی و حضرت فاطمه با یکدیگر می باشد. این پیوند آسمانی در اولین روز از ماه ذیحجه اتفاق افتاده است. این روز، یکی از مبارک ترین روزهای سال است که به روز ازدواج نام گذاری شده است.

نحوه ی خواستگاری حضرت علی از بانوی اسلام

داستان نحوه ی خواستگاری حضرت علی از بانوی اسلام، می تواند بسیار شگفت انگیز باشد.

حضرت فاطمه، به دلیل اینکه فرزند پیامبر اسلام بود، بسیار مورد توجه سران بزرگ اسلام قرار داشتند و این افراد برای خود و یا فرزندانشان از ایشان خواستگاری می کردند.

روزی که حضرت علی قصد خواستگاری از فاطمه را داشت، به نزد پیامبر رفت. پیامبر در خانه ی ام سلمه بود. حضرت علی وارد خانه شدند و جلوی پیامبر بسیار مودب نشستند و چشمان خود را به زمین انداختند.

حضرت علی آنقدر شرم کرده بودند که نتوانست خواسته ی خود را به پیامبر اعلام کند. پیامبر به حضرت علی گفت: به نظر می رسد که تو می خواهی چیزی به من بگویی ولی نمی توانی. با من راحت باش و هرچیزی که در دل داری بیان کن.

حضرت علی گفت: ای پیامبر، شما مرا از کودکی بزرگ کرده اید و از نوع رفتار و کردار من به خوبی خبر دارید. تربیت من بر عهده ی شما بوده است و من اکنون بزرگ شده ام و قصد ازدواج دارم. می خواستم فاطمه را از شما خواستگاری کنم. آیا مرا به عنوان داماد خود می پذیرید؟

چهره ی پیامبر شکفته شد و بسیار خوشحال شد ولی گفت من پیشنهاد تو را به فاطمه اعلام می کنم و نظر نهایی را او باید به شما اعلام کند.

روز ازدواج و راز ازدواج علی و فاطمه

جواب حضرت فاطمه به خواستگاری

هنگامی که پیامبر به فاطمه، پیشنهاد خواستگاری علی از او را گفت، حضرت فاطمه بسیار خجالت زده شد و سرش را به پائین انداخت. پیامبر که خوب دخترش را می شناخت، از رفتار او فهمید که او نیز موافق این ازدواج است.

پیامبر به علی جواب فاطمه را اعلام کرد و گفت، مقداری اثاثیه منزل را تهیه کنید تا زندگی مشترک خود را شروع کنید. پیامبر از علی پرسید، دارایی تو چقدر است؟ علی گفت: ای پیامبر، شما از تمامی زندگی من با خبر هستید ولی من یک شمشیر و یک زره و یک شتر دارم.

زره حضرت علی مهریه حضرت فاطمه گردید و اینگونه بود که این پیوند به وقوع پیوست.

روز ازدواج و راز ازدواج علی و فاطمه

راز ازدواج علی و فاطمه

بعد از اینکه پیامبر جواب مثبت حضرت فاطمه را به حضرت علی داد، گفت می خواهم تورا از رازی باخبر کنم. قبل از اینکه تو نزد من بیایی و فاطمه را از من خاستگاری کنی، جبرئیل به نزد من آمد و گفت که خداوند دوست دارد که علی و فاطمه با یکدیگر ازدواج کنند و ازدواج آنها در آسمان ها بسته شده است. در آن هنگام تو درب خانه را زدی و وارد شدی.

از ازدواج این دو پیشوا، می توان به این موضوعات پی برد که

۱- برای شروع زندگی، احتیاجی به داشتن وضعیت اقتصادی بسیار خوب نیست. همین که دو نفر بتوانند در کنار یکدیگر زندگی خود را شروع کنند، برای ازدواج کافی می باشد.

۲-  مقدار مهریه حضرت فاطمه می باشد. مهریه ای که بسیار قابل توجه است و می تواند الگویی برای زوج های جوان باشد.

۳- پیامبر به هیچ عنوان بر حضرت علی سختگیری نکرد و با روی باز، علی را به دامادی خود قبول کرد.

۴- حجب و حیای حضرت علی و حضرت فاطمه

روز ازدواج و راز ازدواج علی و فاطمه

مشکلات ازدواج جوانان در جامعه ی امروزی

متاسفانه امروزه اکثر جوانان، در هنگام ازدواج، با مشکلاتی از قبیل جهیزیه، مهریه و برگزاری تشریفاتی مراسم عروسی خود و سنگ اندازی های خانواده ها روبرو هستند. این مشکلات به نحوی عمل می کنند که جوانان را از این هدف دور کرده و به بیراهه می کشانند.

در بعضی از مواقع که با وجود این همه مشکل، دو جوان به یکدیگر می رسند، کمبودهای این نوع تشریفات، بر زندگی آنها تاثیر گذاشته و باعث دعواهای بسیار زیادی بر سر راه آنها می شود. و متاسفانه این دعواها و مشاجره ها، پایه و اساس ناهنجاری و جدایی زوج جوان را به وجود می آورد.

اما هنگامی که نحوه ی شروع زندگی پیشوایان جوانان را در شروع و ادامه ی زندگی مشاهده می کنیم، متوجه می شویم که درگیر چه رسم و رسومات جاهلانه ای شده ایم که ما را از زندگی شیرینی دور کرده است.

روز ازدواج و راز ازدواج علی و فاطمه

شروع زندگی ایندو بزرگوار، برای همگی ما، نصایحی بسیار عالی به همراه دارد.

اول اینکه، برای ازدواج، خانواده باید نظر پسر و دختر خود را بپرسند و اجازه دهند که آنها با رضایت کامل خودشان، به عقد همسرشان در بیایند و هرگونه اجبار و نارضایتی را منع کرده اند. زیرا اجبار در ازدواج، یکی از دلایل افزایش فساد و ناامنی در جامعه می شود.

مورد دوم این است که بعد از رضایت حضرت فاطمه، پیامبر به علی گفت، ای علی، تو چه چیزی برای برپایی یک مراسم عروسی ساده داری تا مراسم را برپا کنیم. این نشاندهنده ی این موضوع است که اولا اگر دختر و پسر همدیگر را میخواهند، بدون فوت وقت، مراسم ازدواج را برگزار کنند و آنها به خانه ی بخت بروند و دوما، به داماد زیاد سختگیری نشود. اگر وضعیت داماد خوب است مراسمی مفصل بگیرد و اگر مناسب نیست، مراسمی ساده برگزار کنند.

مورد سوم این است که دختر و پسر، هردو به یک اندازه در تصمیم گیری و ایفای نقش در زندگی خودشان نقش دارند.

مورد چهارم اینکه، انتخاب حضرت فاطمه بر اساس دارایی و مال و نسب علی نبوده است، بلکه بر اساس اخلاق، دینداری و ایمان حضرت علی بود. این نشان دهنده ی مهم بودن این سه خصلت نسبت به مال و دارایی می باشد.

مورد پنجم این است که علی و فاطمه نسبت به یکدیگر از شناخت قابل توجهی برخوردار بوده اند، ولی ابتدا با اهل خود، مشورت کامل نمودند و بدون شتابزدگی، در مورد ازدواج خود فکر کردند.

خانه ی داماد

خانه ی حضرت علی بود که بسیار ساده در کنار مسجد بنا شده بود و در کل خانه ای با خشت هایی از گل و ماسه که فقط یک اتاق کوچک داشت.

خانه ی حضرت فاطمه و علی

خانه ی حضرت فاطمه و علی

 

دسته بندی مطالب: سبک زندگی

مطالب مرتبط :

  1. جواد گفت:

    همسر خوبم مریم. ازدواج با تو، یکی از خوشایندترین لحظات زندگی من بود. بودنت همیشه برایم دلگرمی خاص بوده است و پشتوانه ای برای زندگی سراسر شاد و موفق.
    من اول این روز را به شما و همه مردم تبریک میگم و ببخشید میخواستم همسرم را سورپرایز کنم. گفتم بیاد توی سایت شما و این متن را بخونه. بازم ممنونم

فرستادن دیدگاه