علت گودی و سیاهی زیر چشم و راههای بر طرف کردن سیاهی دور چشم

4th فوریه 2019
علت گودی و سیاهی زیر چشم و راههای بر طرف کردن سیاهی دور چشم

علت گودی و سیاهی زیر چشم و راههای بر طرف کردن سیاهی دور چشم

علت گودی و سیاهی زیر چشم و راههای بر طرف کردن سیاهی دور چشم – دلایل زیادی برای بوجود آمدن سیاهی دور چشم وجود دارد، شایع ترین آن کمبود آهن و کم خونی است. این نوع سیاهی دور چشم با  مصرف قرص های آهن و مکمل های آن کمتر می شود. همچنین، سیاهی اطراف چشم توسط وارد شدن ضربه شدید به ناحیه سر و صورت هم بوجود می آید. هنگامیکه ضربه سختی به سر وارد شود  فشار وارد شده بر صورت مویرگ‌ها را پاره می کند و خونریزی زیر پوستی ایجاد می کند. همین خونریزی زیر پوستی باعث تغییر رنگ و سیاهی دور چشم می‌شود. البته این نوع سیاهی با تورم و درد همراه است. این خونمردگی پس از مدتی برطرف می شود. 

علت گودی و سیاهی زیر چشم

{مطالعه بیشتر: برنامه ریزی مراسم عروسی}

عوامل ایجاد سیاهی دور چشم :

فشار زیاد بر اعصاب سر و صورت و دندانها موجب پاره شدن مویرگ های اطراف چشم می شود. این فشار عصبی موجب فشار خون بالا در مویرگ ها شده و دیواره مویرگی را پاره می کند. خونریزی ایجاد شده لخته می شود و تورم مویرگی سیاهی دور چشم را بوجود می آورد. استرس زیاد و اضطراب مداوم هم با ایجاد فشارعصبی و افزایش فشار خون این حالت را تشدید می کند.

راهکار هایی برای کاهش سیاهی دور چشم :

در هر صورت سیاهی دور چشم، مساله ای است که هر انسانی با آن روبرو است و سعی مداوم برای رفع یا  پنهان کردن آن دارد. شاید راحت ترین و در دسترس ترین کار برای پنهان کردن سیاهی دور چشم، پوشاندن ان باگریم و آرایش است. اما توجه داشته باشید که هر چند با آرایش و گریم می شود این سیاهی را ناپدید کرد اما به دنبال راههای درمان آن نیز باشید.

۱- خواب کافی

حتما در طول شب از ساعت ۱۱ تا ۶ صبح، خواب کافی به مدت ۷ ساعت داشته باشید. اگر کسی شب بیداری داشته باشد، حتما بر روی پوست و چروکیده شدن آن اثر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

۲- سیگار و قلیان

انواع دود، باعث سیاه شدن پوست صورت شما و چروکیده شدن آن می شود و تمامی شفافیت و سفیدی پوست شما را از بین می برد و باعث افزایش سیاهی زیر چشم می شود.

۳- از استرس دوری کنید

استرس، مادر تمامی دردها می باشد. هنگامیکه شما عصبی می شوید سریعا بر روی رگ های خونی صورت اثر می گذارید و باعت پاره شدن آن و سیاهی زیر چشم می شوید.

۴- آب بسیار بنوشید

آب نوشیدن زیاد، باعث افزایش آب زیر پوست و شفاف شدن آن می شود. سموم بدنتان را خارج می کنند و بسیار در شادابی پوست شما اثر دارد.

پنهان کردن سیاهی دور چشم با آرایش :

۱- کمپرس سرد و گرم :

برای آرایش و گریم قسمت های متورم صورت همواره پیش از شروع کار به مدت ۵ الی ۱۵ دقیقه محل تورم را ماسک یا کمپرس سرد بگذارید. برای کمپرس سرد از یک کیسه ی یخ استفاده کنید. برای کاهش پف زیر چشم ابتدا باید اطراف چشم را به مدت ۵ الی ۱۵ دقیقه با یک کیسه یخ کمپرس سرد کنید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه  اطراف چشم را کمپرس گرم کنید. اینکار التهاب پوست و پف زیر چشم را کاهش می دهد و موجب کاهش فشار خون در مویرگ های اطراف چشم و تسکین اعصاب چشم می شود.

۲- استفاده از کانسیلر های معمولی و اصلاح کننده:

اگر سیاهی دور چشم خیلی شدید و کمی آبی رنگ است، پیش از استفاده از کانسیلر معمولی مقداری کانسیلر نارنجی رنگ را ابتدا بر محل بزنید تا رنگ آبی را بگیرد. اگر کانسیلر نارنجی رنگ در دسترس شما نیست از سایه چشم نارنجی رنگ تان استفاده کنید. با این کار رنگ آبی و کبودی پوست با رنگ مکمل ان پوشش داده می شود. اگر اطراف چشم قرمز رنگ است است از کانسیلر اصلاح کننده با تهرنگ سبز استفاده کنید. اگر دسترسی به کانسیلر سبز رنگ ندارد از سایه چشم سبز رنگ تان استفاده کنید.

از دیدن لایه های کانسیلر رنگی نارنجی یا سبز بر روی پوستتان وحشت نکنید. اجازه دهید تا این لایه های کانسیلر بر روی پوست کاملا جذب و خشک شود. اگر سیاهی دور چشم دردناک است از کانسیلر های مایع و رقیق استفاده کنید تا فشار کمتری بر ناحیه متورم و حساس وارد شود. پس از اینکه کانسیلر اصلاح کننده اصطلاحا روی پوست خوابید نوبت به کانسیلر معمولی کرمی رنگ می رسد. در استفاده از کانسیلر کرمی رنگ مهمترین نکته این است که کانسیلری متناسب با رنگ پوست خود بکار ببرید. اگر کانسیلری متناسب با رنگ پوست شما در بازار نیست می توانید چندین کانسیلر را مخلوط کنید. تا آنجا که امکانش هست کانسیلر باید همرنگ پوست شما باشد در غیر این صورت، پوست شما به صورت غیر طبیعی جلوه می کند. توجه داشته باشید از مصرف زیاد کانسیلر خودداری کنید زیرا حالت مصنوعی  به چهره و اطراف چشم شما می دهد. در پایان پودر صورت را با حرکت ضربه های بسیار نرم به صورت و اطراف چشم بزنید.

انواع فونداسیون‌ها و کانسیلر ها برای پوشاندن کبودی دور چشم در بازار موجود است. شما می توانید با جستجو در اینترنت یا زیر نظر و مشاوره یک متخصص پوست و زیبایی آنها را تهیه و مصرف کنید.

درمان خانگی گودی زیر چشم

۳- راه های درمان سیاهی دور چشم با ماسک و ویتامین و دارو :

برای پوشاندن سیاهی دور چشم راه حل های پزشکی موثر و مفیدی وجود دارد. می توانید با مشاوره پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی از لوسیون ها و ماسک های موجود در بازار استفاده کنید. همچنین در خانه می توانید ماسک ها و لوسیون های طبیعی از مواد تازه و با کیفیت تهیه کنید و روزانه مصرف نمایید.

۳-۱ استفاده از ماسک خیار سبز:

خیار را شسته و ورقه ورقه ببرید. ورقه های خیار را در کیسه پلاستیکی یا ظرف در بسته بگذارید و در یخچال قرار دهید تا سرد و خنک شود. پس از آنکه ورقه های خیار سرد و خنک شد، پوست و پلک و اطراف چشم را با این  ورقه های خیار بپوشانید. این ماسک را به مدت ۵ الی ۱۵ دقیقه روی چشم قرار دهید. هر چند دقیقه ورقه های خیار را جایگزین کنید. سپس این ورقه ها را از روی چشم بر داشته و صورت را با آب ولرم بشویید.

علت گودی و سیاهی زیر چشم

۳-۲ استفاده از ماسک سیب زمینی:

برای کاهش سیاهی دور چشم می توانید از ماسک سیب زمینی استفاده کنید. ابتدا یک سیب زمینی کوچک را بشویید. سپس سیب زمینی را پوست کنده و رنده کنید. رنده های سیب زمینی را بر روی پلک و اطراف چشم بگذارید. این ماسک را مدت ۱۰ دقیقه روی پوست نگه دارید و سپس صورت را با آب ولرم بشویید.

۳-۳ ویتامین ها و مواد معدنی :

چنانچه قبلا هم گفته شد اگر سیاهی دور چشم بخاطر کم خونی است شخص باید قرص آهن و مکمل های ان را مصرف کند. در دوره قاعدگی و ماهانه، سیاهی دور چشم زیاد می شود. مصرف قرص آهن و مولتی ویتامین در این دوره به کاهش این تیرگی کمک می کند. مصرف ویتامین کا (K) برای کاهش لکه ها و تیره گی پوست بسیار موثر است. ویتامین ای (ٍٍE) ویتامین پوست و مو است و موجب شادابی و لطافت پوست می شود. این ویتامین نقش مهمی در بازسازی سلولهای آسیب دیده پوست دارد. همچنین سیاهی دور چشم را می توان با استفاده از روش ای دی او میکروپرینت که یک درمان موضعی است کاهش داد.

اگر مراسم عروسی در پیش دارید، تیم مشاوره تالارنامه، برنامه ریزی به صورت آنلاین برای شما در نظر دارند که در زیر می توانید به راحتی مراسم عروسی خود را برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی مراسم عروسی

۳-۴ استفاده از قاشق سرد

یک قاشق استیل را به خوبی درون یخچال قرارداده تا سرد شود. سپس صبح اول وقت به مدت ۵ دقیق بر روی گودی چشم خودتون قرار دهید. این روش می تواند بسیار موثر باشد.

دسته بندی مطالب: آرایش و زیبایی , سبک زندگی

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه