علت زانو درد و راه های درمان آن

2nd اکتبر 2019
علل زانو درد

همه چیز در مورد زانو درد و علت آن، راه های جلوگیری و راه های درمان آن

وقتی زانو درد شروع بشه حرکت رو مختل و فرد را دچار دردسر میکنه. امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی بسیاری از افراد دچار زانو شده و هزنه های زیادی رو صرف بهبود آن می کنن. در این مقاله سعی داریم به چند سوال یاسخ بدیم:

زانو درد چرا ایجاد می شه؟

علائم و نشانه هایی که خبر از زانو درد می دهند کدامند ؟

چطور می تونیم زانو درد رو درمان کنیم؟

بهترین راه جلوگیری از زانو درد چیه ؟

زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی داره. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند که شامل :زانو درد اولیه و زانو درد ثانویه می شه.

زانو درد ثانویه علل ثانویه دارد، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

در یکسری افراد هم زانو درد علت اولیه داره، مانند افرادی که دچار التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

حس درد به وسیله اعصاب منتقل می شود. اعصابی که حس درد زانو را منتقل می کنن به اعصابی که حس درد ناحیه لگن و مچ پا را منتقل می کنن، نزدیک است، پس درد مفصل زانو ممکن است در لگن یا در مچ پا حس شود یا برعکس ممکن است منشا درد در ناحیه لگن یا مچ پا باشد ولی به صورت درد زانو حس شود. دردهای مفصل زانو را می توان به دو دسته دردهای حاد و دردهای مزمن تقسیم بندی کرد.

علائمی که نشان می دهند شما دچار زانو درد شده اید:

قرمزی و احساس داغی زانو

دشواری در راه رفتن به دلیل ناپایداری زانو

لنگ زدن به دلیل تحمل درد و ناراحتی

ناتوانی در دراز کردن زانو

قفل شدن زانو (ناتوانی در خم کردن زانو)

تورم و خشکی

تق تق یا صدا دادن زانو

حساسیت به لمس کردن زانو

علل زانو درد

چه عواملی باعث زانو درد می شوند:

زانو درد آرتروز یا استئوآرتریت

به این بیماری ساییدگی زانو هم گفته میشه. آرتروز زانو به علت از بین رفتن غضروف مفصل ایجاد شده و در حالات شدید مینیسک هم از بین می رود. علائم آن به صورت درد زانو و محدودیت حرکت و تورم زانو است. تشخیص ساییدگی زانو با معاینه و رادیوگرافی ساده امکان پذیر است و درمان آن درمان های عمومی دردهای زانو است. در حالات شدید، مفصل زانو با مفصل مصنوعی تعویض می شود.

بیشتر بخوانید: رازهای جذابیت در خانم ها

بیشتر بخوانید: تاثیر روانی آرایش بر خانم ها

 زانو درد ایجاد شده به علت ازگود اشلاتر

ازگود اشلاتر در نوجوانان ورزشکار و به علت مستقیم شدن مکرر زانو ایجاد می شود. در این بیماری برجستگی زیر کشکک دردناک و متورم می شه. درمان آن همان درمان های عمومی زانو درد و مدتی استفاده از بریس و کاهش فعالیت های ورزشی است.

 زانو درد و کندرومالاسی کشکک

به طور کلی کندرومالاسی کشکک در کسانی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر دیده می شه، در این بیماری استخوان کشکک به درستی در جای خود قرار نگرفته و در اثر حرکات مکرر در جلوی زانو غضروف آن آسیب می بیند. علائم کندرومالاسی یا نرمی غضروف کشکک درد زانو به خصوص بعد از نشستن به مدت طولانی است. حرکات زانو ممکن است با صدا همراه باشد. درمان این بیماری همان درمان های عمومی درد زانو و تقویت عضلات چهارسر ران است.

زانو درد به دلیل روماتیسم

روماتیسم معمولا تمام بدن را درگیر می کند. البته مفاصل از محل های عمده درگیری در روماتیسم است. مفصل زانو هم ممکن است درگیر شود. علامت عمده درگیری روماتیسمی زانو، درد و تورم آن است. در مراحل پیشرفته، مفصل زانو تغییر شکل می دهد. درمان روماتیسم زانو به صورت مصرف دارو و انجام نرمش هایی جهت افزایش دامنه حرکات زانو و تقویت عضلات اطراف مفصل است. در موارد شدید بیماری از تعویض مفصل برای درمان کمک گرفته می شود.

زانو درد به دلیل بورسیت زانو

در اطراف مفصل زانو کیسه هایی وجود دارد که به آنها بورس می گویند. این کیسه ها به علل متفاوتی مانند عفونت یا وارد شدن ضربه می توانند ملتهب و دردناک شوند. به این عارضه بورسیت می گویند. علائم بورسیت های زانو معمولا بصورت درد زانو و تورم موضعشی در قسمتی از زانو است. درمان بورسیت های زانو همان درمان های کلی درد زانو است. بر حسب مورد و در موارد مقاوم به درمان، ممکن است بتوان از درمان های جراحی هم استفاده کرد.

عفونت و زانو درد

عفونت مفصل زانو از اورژانس های پزشکی است. علائم عفونت زانو بصورت درد و تورم زانو و تب است. درمان آن در اکثر اوقات عمل جراحی و استفاده از آنتی بیوتیک است. گاهی عفونت زانو مزمن می شود. در این صورت ممکن است موجب آسیب استخوان های اطراف مفصل هم بشود. در موارد مزمن هم درمان استفاده همزمان از عمل جراحی و مصرف آنتی بیوتیک است.

زانوی جهندگان و  زانو درد

منظور از جهندگان یا Jumpers ورزشکارانی هستن که حرکات جهشی را زیاد انجام می دهند. ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال جزو این ورزش ها هستند. در این ورزشکاران تاندون کشکک که در زیر کشکک قرار دارد ملتهب و دردناک می شود. علامت این بیماری ها درد زانو در محل تاندون است که در حین ورزش بیشتر می شود. درمان بیماری همان درمان های عمومی زانو درد و تقویت عضلات اطراف زانو با انجام نرمش های خاص است.

سندرم ایلیوتیبیال باند و  زانو درد

ایلیوتیبیال باند iliotibia- band یک نوار محکم بافتی است که از لگن تا زیر زانو کشیده شده است. این باند در قسمت خارجی زانو قرار دارد. با حرکت زانو، این باند به طور مکرر به برجستگی که در سطح خارجی مفصل زانو قرار دارد ساییده شده و موجب درد زانو و تورم می شود. این بیماری بیشتر در کسانی دیده می شود که ایلیوتیبیال باند سفت و کوتاهی دارند. علامت این بیماری درد در سطح خارجی مفصل ران است که بیشتر در دوندگان دوهای طولانی دیده می شود. درد معمولا بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه از آغاز به دویدن شروع شده و بعد از استراحت بهبود می یابد. درمان این بیماری انجام دادن نرمش هایی برای کشش ایلیوتیبیال باند است تا این نوار، شل شود.

چند روش خانگی برای بهبود زانو درد

درمان  زانو درد با کمپرس سرد :

بهترین و ساده ترین روش برای کاهش درد و تورم زانو است. سرما باعث تنگ شدن رگ های خون، کاهش جریان خون در ناحیه ی درد و در نتیجه، کاهش تورم می شود.

به این منظور چند قطعه یخ را در یک حوله ی نازک بپیچید و به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بر محل درد قرار دهید. این کار را دو تا سه بار در روز تا بهبودی درد انجام دهید. می توانید از کمپرس سرد و گرم به طور متوالی نیز برای کاهش دردهای مزمنِ زانو استفاده کنید.

فلفل قرمز داروی گیاهی و طبیعی زانو درد:

فلفل قرمز حاوی ماده ای به نام کاپسسین است که در بدن شبیه به مسکن عمل می کند. کاپسسین حس گرما ایجاد می کند و درد را کاهش می دهد. به این منظور دو قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز را با نصف فنجان روغن زیتون مخلوط کنید. از این مخلوط روزی دو بار و به مدت دو هفته در محل درد زانو بمالید. همچنین می توانید یک چهارم یا نصف فنجان پودر فلفل قرمز را به یک فنجان سرکه سیب بیافزاید و به مدت ۲۰ دقیقه بر محل درد قراردهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش یابد.

علل زانو درد

درمان و تسکین زانو درد سرکه سیب :

به دلیل خاصیت قلیایی که داره به حل کردن رسوبات و مواد سمی که در زانو انباشته شده اند کمک می کند. علاوه بر این، به بازگشت لغزندگی مفاصل کمک کرده و در نتیجه درد کاهش می یابد و تحرک بیشتر می شود. به این منظور دو قاشق چایخوری سرکه سیب را با دو فنجان آب تصفیه شده مخلوط کنید. این محلول را در طی روز بنوشید و این کار را تا بهبودی کامل انجام دهید. می توانید دو فنجان از سرکه سیب را به وان آب داغ بیافزایید و زانوها را هر روز به مدت ۳۰ دقیقه در آن قرار دهید. همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و همان مقدار روغن زیتون را با هم مخلوط کنید و با استفاده از آن روزی دوبار زانو را ماساژ دهید، این کار را باید تا رفع درد تکرار کنید.

علل زانو درد

زنجبیل هم زانو درد را درمان می کند:

اگر درد زانو در اثر آتروز، کشیدگی عضلانی یا جراحت باشد، زنجبیل درمان خوبی برای رفع درد است. اثربخشی زنجبیل در این مورد، مربوط به وجود یک ماده ضد التهابی در آن است. تکه ی کوچکی از زنجبیل را در یک فنجان آب بگذارید و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل و آب لیمو به آن بیافزایید. دو تا سه فنجان از این محلول را روزانه تا بهبودی درد میل کنید. همچنین می توانید محل درد را با روغن زنجبیل ماساژ دهید.

علل زانو درد

زردچوبه ادویه ای پرخاصیت این بار برای درمان زانو درد:

اثر ضددرد دارد. زردچوبه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که اثر ضدالتهاب دارد و آنتی اکسیدانی قوی است که به کاهش درد کمک می کنه. علاوه بر این مرکز ملی داروهای تکمیلی و جایگزین (NCCAM) گزارش می دهد که زردچوبه ممکن است روند پیشرفت روماتیسم مفصلی که خود یکی از دلایل درد زانوست را کند سازد. به این منظور نصف قاشق غذاخوری زنجبیل و همان مقدار زردچوبه را در یک فنجان آب بریزید و به مدت ده دقیقه بجوشانید. محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل به آن بیافزایید و دوبار در روز میل کنید. یا یک قاشق زردچوبه را در یک لیوان شیر بجوشانید و با کمی عسل شیرین کنید و روزی یکبار میل کنید. راه دیگر استفاده از کپسول های ۲۰۰ یا ۲۵۰ میلیگرم زردچوبه به میزان سه بار در روز است. این درمان ها را تا بهبود درد ادامه دهید.

توجه: زردچوبه ممکن خون را رقیق کند. در واقع این درمان برای کسانی که داروهای رقیق کننده مصرف می کنند مناسب نیست

علل زانو درد

چطور با لیمو زانو درد را درمان کنیم؟

برای کاهش دردهای آرتروزی مفید است. اسید سیتریک موجود در لیمو به حل کردن بلورهای اسید اوریک در بعضی از انواع آرتروز کمک می کند. به این منظور یک لیمو را به قطعات کوچک برش دهید و آنها را در یک دستمال نخی بپیچید و آن را در روغن کنجد گرم بغلطانید، سپس آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی محل درد زانو قراردهید. این کار را هر روز تا بهبودی درد انجام دهید. نوشیدن آب لیمو رقیق شده با آب نیز صبح پیش از صبحانه مفید است.

علل زانو درد

روغن خردل روغن گیاهی مخصوص درمان زانو درد:

ماساژ با روغن خردل گرم می تونه به رفع درد و بهبود گردش خون در ناحیه درد کمک کنه. به این منظور دو قاشق غذاخوری روغن خردل را داغ کنید. یک حبه سیر را خورد کرده و در آن تف دهید تا برشته شود. بذارید سرد شده و روغن را صاف کنین. با استفاده از این روغن به طور دورانی محل درد را ماساژ دهید. زانو را با یک دستمال ببندین و با حوله ی گرم به مدت چند دقیقه کمپرس کنید. این کار را دوبار در روز به مدت دوهفته انجام دهید.

علل زانو درد

روش درمان زانو درد با تخم شنبلیله :

طبیعت گرم دارد و برای بهبود درد زانو ناشی از آرتروز بسیار مفید است. به این منظور یک قاشق چایخوری از تخم شنبلیله را در آب تصفیه شده به مدت یک شب بخیسانید. صبح روز بعد آب را خالی کنید و دانه ها را بجوید. همچنین می توانید به اندازه ی یک مشت دانه را برشته کنید، سپس آسیاب کنید. پودر را در یک شیشه دربسته نگه دارید و هر بار یک قاشق چایخوری از آن را با مقداری آب مخلوط کنید، طوریکه به شکل خمیری درآید. به مدت ۳۰ دقیقه روی محل درد قراردهید. سپس با آب گرم بشویید. این درمان را به مدت یک هفته، دوبار در روز انجام دهید.

علل زانو درد

روغن اکالیپتوس و تسکین زانو درد :

خاصیت تسکین دهندگی دارد و به بهبود درد کمک می کند. ۵ تا ۷ قطره روغن اکالیپتوس را با همین مقدار روغن نعناع مخلوط کنید. سپس دو قاشق غذاخوری روغن زیتون به آن بیافزایید. این مخلوط را در بطری سربسته و تیره، و دور از نورخورشید نگه دارید. هر زمان که در زانو احساس درد می کنید، محل درد را با این روغن ماساژ دهید. آنقدر ماساژ دهید تا مطمئن شوید روغن کاملاً جذب پوست شده است.

لطفا توجه کنید که این ها صرفا راهکارهایی هستن که کاملا علمی نستن و لازمه که حتما به پزشک متخصص مراجعه کنین و به راهکارها بسنده نکنید.

مهمترین دلایل زانو درد در جوانی چیست؟

متخصصین در خصوص علت زانو درد در جوانی، اظهار می کنند: یکی از شایع‌ترین علت‌های درد زانو در جوانان بیماری کندرومالاسی کشکک (Chondromalacia patella) است؛ سن شایع این بیماری در دوران جوانی بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی است و معمولا درد در جلو زانو وجود دارد که این بیماری در واقع از ساييده شدن غضروف کشکک توسط استخوان ران به وجود می‌آید.

این جراح زانو با اشاره به اینکه یکی از علت‌های ساييده شدن غضروف، حرکت نامتعادل کشکک در مفصل زانو است، بیان کرد: رفتار نامناسب با زانو در حین فعالیت‌های بدنی و حتی استفاده زياد از آن در سنين جوانی و پرتحركی یا ورزشی، ضربه و یا ضعف عضلات ران باعث سايیده شدن غضروف می‌شه در نتیجه فرد احساس درد در زانو خواهد داشت. افرادی که بیشترین مراجعه را به مراکز درمانی دارند، گاهی دچار انحراف کشکک نيز هستن كه این عارضه را می‌توان با جراحی درمان کرد به این صورت که کشکک آزاد می‌شود و در جای مناسب قرار می‌گيرد، اين مشكلات در افرادی كه دچار شلی ليگامانی يا نرمی مفصلی هستند، شايع‌تر است.

برخی افراد  اغلب در پاهای خود صدا احساس می‌کنن، اگر این صدا همراه با درد نباشد برای فرد مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما اگر همراه با درد باشد برای فرد مشکل‌ساز خواهد بود و باید به پزشک مراجعه کند، در افرادی كه شلی ليگامانی دارند لبه پشت استخوان ساق بیشتر درگیر می‌شود لذا افراد باید تلاش کنند وزن خود را هنگام ايستادن به عقب نیندازند و به حالت ایستادن و راه رفتن خود دقت کنند كه هميشه در مسير مستقيم وزن منتقل شود.

در برخی افراد جوان تروماهای كوچک و مستمر نيز شایع است. این بیماری بیشتر در اثر تردمیل‌های بدون ضربه گير و در سرعت‌های بالا و دوچرخه سواری در فرد ایجاد می‌شود. ورزشکاران به طرز استفاده از وسیله‌های ورزشی توجه کنند اگر از وسیله‌های ورزشی برای تناسب اندام استفاده می‌کنید باید قبل از شروع ورزش اندام خود را گرم و بعد شروع به ورزش کنید. همچنین یکی دیگر از علت‌های زانو درد كه به ( juvenile idiopathic arthritis) مشهور است علل ناشناخته دارد، همچنین روماتيسم نيز بايد در بعضی افراد بررسی شود و تحت درمان قرار گیرد.

علل زانو درد

راه های جلوگیری از زانو درد

حفظ وزن متعادل بدن برای جلوگیری از درد زانو: چاقی سبب بیماری مفصل می شود که برای جلوگیری از درد زانو لاغری بهترین ورزش است

استفاده از کفش تخت: کفش پاشنه بلند باعث مشکلات پاشنه پا میشه، ما به شما توصیه میکنیم که کفش تخت بپوشید تا از درد زانو جلوگیری بشه

انجام حرکات ورزشی منظم: ورزش به زانو قدرت میده و از درد جلوگیری میکنه. تمرینات زانو رو با کمک مربی ورزش انجام بدید تا در آینده از زانو درد پیشگیری کنید

خودداری از عدم تحرک مداوم پاها: اگر شما در محل کار برای مدت طولانی نشسته اید، این بی تحرکی باعث میشه که عضلات خشک شوند و باعث ایجاد درد زانو میشه

مصرف منظم مواد غذایی غنی از کلسیم: برا ی جلوگیری از درد زانو باید یک رژیم غذایی غنی از کلسیم بخورید. ما به خانم ها توصیه میکنیم که تخم مرغ، ماهی، پنیر و ماست بخورند که استخوانهایشان قوی شود و از زانو درد پیش گیری کنند.

بیشتر بخوانید: ۸ راز جذابیت در اولین برخورد

بیشتر بخوانید: ۶ سیاستی که زنان باید در رفتار با همسر خود به خرج دهند

منابع: نمناک، باشگاه خبرنگاران جوان

 

دسته بندی مطالب: سبک زندگی , سلامت

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه