۸ راهکار جادویی برای کاهش مخالفت خانواده ها با ازدواج فرزندان

2nd می 2019
وقتی همه با ازدواج شما مخالفت می کنند!

۸ راهکار جادویی برای کاهش مخالفت خانواده ها با ازدواج فرزندان

به طور معمول در فرهنگ ایرانی، سنت ازدواج با اطلاع و رضایت خانواده آقا و خانم صورت می گیرد و چیزی که معمولا به آن اعتقاد زیادی دارند دعای پدر و مادر است برای خوشبختی و زندگی جدید فرزندشان با همسفر جدید خود. اما گاه پیش می آید به دلایل منطقی و یا غیر منطقی، پدر و مادرها مخالفت هایی در رابطه با ازدواج ثمره زندگی شان با فردی که برای خود انتخاب کرده، می کنند. در بعضی موارد دیده شده، این ناسازگاری ها به جا بوده و باید توجه بیشتری به موضوعات اشاره شده، کرد. اما بعضا بعضی مسایل در دسته ی سخت گیری های بی مورد قرار می گیرد که این گونه نه تنها به فرزند خود کمک نمی کنند، بلکه مسیر زندگی را برایش سخت تر می کند. اما واقعا کار درست چیه؟ در این گونه مواقع چطور باید عمل کرد؟ باید تامل کرد و حتی دست نگه داشت و یا راه خود را تا آخر طی کنیم؟!

در کشورهای خارجی، به علت خود محوری بیشتری که وجود دارد و اینکه زمان مستقل شدن بچه ها خیلی زودتر از خانواده های ایرانی ست، این گونه موضوعات نمود کمتری پیدا می کند و خانواده دخالت آن چنانی در تصمیم فرزند خود ندارند. اما در فرهنگ کشور ما چنین چیزی وجود ندارد و مطمئنا تغییر یک شبه ای هم در کار نیست! پس باید مطابق با فرهنگ جامعه دنبال راه حل و برخورد مناسب باشیم.

۱_ از مشورت و صحبت غافل نشوید.

اولین و مهم ترین قدم، آشنایی درست و کامل خانواده ها از یکدیگر است. می توانید بعد از هر ملاقات، به طور منطقی گفت و گو و تحلیل کنید و حتی اگر نظر منفی در این رابطه داشتند، گوش دهید و اجازه بدید متوجه اهمیت نظرشان برای شما بشوند. آن ها پدر و مادر شما هستند و سال ها زحمت شما را کشیدند. انتظار ندارید که یک شبه شما را به دست کسی بسپارند که به آن نقد دارند؟ شما بعد از ازدواج هم به پدر و مادر خود نیاز دارید و حتی اگر اسما هم حمایت آن ها پشت سر شما باشد، به شما کمک بسیاری خواهد کرد. زرنگ باشید!

۲_ واسطه گری

انتخاب فردی که در برابر پدر و مادرتان معتبر باشد و بتواند به جای شما، با آن ها گفت و گو کند، می تواند راهکار مناسبی باشد. و البته مورد تایید و امین شما هم باشد. دقت کنید که آن فرد باید از مهارت گفت و گو نیز برخوردار باشد تا بتواند مجلس را اداره کند و فردی فهیم و صادق بوده و ظرفیت شنیدن هرگونه نقد و اعتراضی را داشته باشد.

۳_ خوب بشنوید!

از قاعده های موثر و تاثیر گذار در مذاکره و گفت و گو، خوب شنیدن است! به شما نکته ها و سرنخ های زیادی می دهد که می توانید از آن استفاده کنید.

۴_ صبر معجزه می کند.

گاهی شدت مخالف ها زیاد است و این هیجان زیاد، مانع از صحبت کردن شما با خانوادتان می شود. در این مرحله باید صبر کرد. باید صبر کنید تا آن ها آروم شوند و در موقعیت مناسب اشاره و بعد گفت و گو کنید. عجله داشتن کار شما رو سخت تر می کند. حفظ خونسردی و آرامش کلام شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

۵_ پیوندی بین دو خانواده نه دو نفر

ازدواج در فرهنگ ما فقط برای دو نفر خلاصه نمی شود! در واقع ازدواج بین دو خانواده است. پس رضایت خانواده ها در روند زندگی شما تاثیر گذار است. پس توجه به این موضوع لازمه ی آرامش زندگی شما خواهد بود.

۶_ تقصیر شما نیست!

گاهی دوست داشتن های والدین، همانند دوستی های خاله خرسه می باشد! یعنی چی؟ یعنی دوستی که شما را فقط برای خود می خواهند و این اصلا خوب نیست. تا کی شما باید وابسته ی خانواده و تصمیمات آن ها باشید؟ باید با کمی قاطعیت به این وابستگی پایان دهید. توجه داشته باشید منظور ما بی احترامی نیست! که اصلا نه کار درستی است و نه عواقب خوشی را در پی خواهد داشت. شما باید با سیاست ارتباط خود را حفظ و در عین حال، آن ها را تا جایی که امکان دارد متوجه اشتباه شان کنید.

۷_ مشاور

وقتی تمامی راه ها رو امتحان کردید و دیگر به نتیجه ای نرسیدید، نیاز به فردی متخصص دارید که بین شما قضاوت کند. کی بهتر از مشاور؟ روزانه با افراد زیادی برخورد دارد که مشابه این اتفاق برای شان افتاده است. از طرفی تجربه های لازم را هم دارد و حتی به طور تخصصی می تواند در رابطه با ادامه دادن رابطه ی شما و کسی که دوستش دارید نظر بدهد. بنا بر نیازتان، ممکن است یکسری تست های چند گزینه ای از شما بگیرد و طبق شناخت لازمی که از شخصیت شما و خانوادتان پیدا می کند، به شما راهنمایی لازمه رو می کند.

 

۸_ منطقی باشید

یکی از خوبی های ازدواج  سنتی، آن است که قبل از اینکه دختر و پسر دلبسته ی یکدیگر شوند، به طور منطقی ارزیابی های لازم را انجام می دهند و اگر بنا به دلایلی، ادامه ی رابطه چندان خوش آیند نباشد، ادامه نمی دهند. اما اگر به صورت دوستی آشنا شده و بیشتر عاشق باشند تا عاقل، در آینده ای نه چندان دور، بسیار ضرر خواهند کرد! اول باید با خود منطقی باشید و سعی در بررسی شرایط کنید و بعد اگر مخالفت هایی شد، بشنوید و آن را بررسی کنید بعدا که هیجان عشق و عاشقی در شما و معشوق تان فروکش کند، پرده ها از جلوی چشم تان کنار می رود و حسرت روزی را خواهید خورد که چرا به حرف دیگران، تنها کمی فکر نکرده اید!

 

نتیجه گیری:

ازدواج مبحثی نیست که شما به تنهایی در این باره تصمیم بگیرید. خصوصا در فرهنگ ایرانی ما، جایگاه خانواده ارزشمند است. اما منکر بعضی از رفتارهای اشتباه خانواده ها نمی شویم. اما باز این شما هستید که باید راه برخورد با این مسئله رو با آرامش پیدا کنید. چون زمان، زمان تغییر آنان نیست ولی شما می توانید کمی منعطف تر باشید. هر کدام از موارد بالا نیاز به تامل زیادی دارد و باید درست و اصولی انجام شود تا بتوانید نتایج لازم را از آن کسب کنید.

مقاله مشابه: راهکار‌های مقابله با مخالفت والدین در ازدواج

 

دسته بندی مطالب: روانشناسی , سبک زندگی

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه