مراقبت از مژه – روش های حفظ زیبایی مژه

15th ژانویه 2018
مژه چشم

مراقبت از مژه

مراقبت از مژه – احتمالا آخرین باری که مقاله ای درباره سلامت و بهداشت و مراقبت از مژه خوانده اید مربوط به خطرات یا عوارض اکستنشن و مژه مصنوعی بوده است. اغلب خانم ها شاید آنچنان که از پوست دست و صورت یا موها و ناخن هایشان مراقبت می کنند توجهی به مراقبت از مژه هایشان نداشته باشند. در این مقاله نکاتی برای مراقبت از مژه ها ارایه داده ایم.

مهمترین نکاتی که برای مراقبت از مژه مطرح می شود به طور خلاصه در ادامه آمده است:

۱- قبل خواب، مژه و چشمهایتان را بشوئید

همواره قبل از خواب آرایش صورت و بخصوص آرایش اطراف چشم و ریمل مژه هایتان را پاک کنید. هنگامی که ریمل بر روی مژه ها می ماند، مژه ها را شکننده می کند. شما در خواب غلط می زنید مژه هایتان به دلیل چسبندگی به سطح بالش می چسبد و براحتی کنده می شود.

۲- از محلول های مخصوص پاک کننده مژه استفاده کنید

به هنگام پاک کردن آرایش اطراف چشم حتما از محلول پاک کننده ریمل و آرایش مخصوص چشم استفاده کنید. این پاک کننده ها مواد آرایشی و ریمل خشک شده بر مژه ها را براحتی در خود حل می کنند. بسیار دیده شده که خانم ها پس از شستن صورت با دستمالی سعی در پاک کردن ریمل مژه ها می کنند. در نتیجه این عمل هر بار چند تار مژه کنده می شود. اگر مایع پاک کننده ریمل در دسترس شما نیست از شیر پاک کن یا روغن زیتون یا کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

۳- استفاده از قطره استریل برای شستشوی چشم

چشم ها را با قطره استریل شستشو دهید تا آلودگی و غبار هوا از آنها پاک شود. این کار به سلامت و بهداشت مژه نیز کمک می کند. چشم های شما را براق و درخشان می کند.

۴- آیا مژه ها را می توانید برس بزنید؟

مژه ها را با برس مژه یا برس تمیز سر یک ریمل خالی، به سمت بالا و پایین شانه کنید. با این کار هم مژه ها زیبا و مرتب هستند هم حالت مژه ها حفظ می شود و دیگر نیازی به فر مژه نیست.

۵- مژه های خود را چرب کنید

پیش از خواب یک پنبه آرایشی را به روغن بادام آغشته کنید و بر روی مژه ها بکشید. با این کار مژه تغذیه شده و هم براق می شوند.

۶- بهبود خارش چشم

اگر در چشم های تان احساس خارش شدید دارید آنها را نمالید. احساس خارش چشم چندین دلیل دارد. شما با فشار آوردن و مالیدن چشم ها موجب کنده شدن مژه ها از ریشه می شوید و به بافت چشم هم فشار بیش از حد وارد می کنید. اگر خارش پوستی است مقدار کمی بتامتازون چشمی را دور تا دور چشم بمالید. اگر چشمتان میکروبی شده است و احساس سوزش در چشم دارید، چشمتان را ابتدا با قطره استریل چندین بار شستشو دهید. اگر سوزش تمام نشد مژه هایتان را با کمی پماد تتراسایکلین چشمی آغشته کنید.

۷- از مژه مصنوعی استفاده نکنید

مورد دیگری که باعث کنده شدن مژه ها می شود، استفاده از مژه مصنوعی است. مژه مصنوعی را  برای مهمانی ها و مجالس استفاده کنید. چسب مژه مصنوعی اگر به مژه ها بچسبد به هنگام جدا کردن و کندن آن مژه ها را با خود می کند. این اتفاق بارها برای خانم ها تکرار می شود. اگر کار پر استرسی دارید اگر پر مشغله هستید لطفا  تا آنجا که ممکن است استفاده از مژه مصنوعی را محدود کنید. زیرا استفاده از مژه مصنوعی حواس جمع و دقت زیاد نیاز دارد.

۸- از فرمژه استفاده نکنید

شاید عجیب باشد اگر بگوییم لطفا از فرمژه استفاده نکنید. فرمژه ، مژه ها را از ریشه می کشد، فشار زیادی بر ریشه مژه وارد می کند. اگر بر مژه ها ریمل زده اید به هیچ عنوان از فر مژه استفاده نکنید، زیرا مژه شکسته یا به فر مژه چسبیده واز ریشه می کنند. از فر مژه حرارتی به هیچ عنوان استفاده نکنید. به جای استفاده از فرمژه، از دو گوش پاک کن بزرگ یا از ابرهای سایه ابرو استفاده کنید. انها را به ریمل آغشته کنید و تارهای مژه را به کمک انها به سمت بالا یا پایین خم کنید. چند لحظه مژه ها را به همین حالت نگه دارید تا حالت بگیرند.

۹- از آرایش غلیظ بپرهیزید

به مژه های خود استراحت دهید. نیازی نیست که هر روز ریمل بزنید. حتی در طول روز هم در فرصت مناسب سعی کنید ریمل را از مژه هایتان پاک کنید. منافذ پوست و فولیکول ها و ریشه مژه ها نباید بسته یا پوشیده شوند. در هر صورت استفاده بیش از حد از لوازم آرایشی به بافتهای ظریف پوست و مژه آسیب می زند. شما همواره تعادل را حفظ کنید. از آرایش غلیظ روزانه پرهیز کنید.

مراقبت از مژه

۱۰- مژه های خود را تقویت کنید

برای تقویت ریشه مژه ها از سرم های ویژه مژه استفاده کنید. استفاده مرتب از شیر پاک کن ، ریمل و سایه چشم باعث آسیب بافت مژه می شود. مژه نیز مانند موی انسان به تقویت نیاز دارد. سرم های مخصوص مژه در بازار لوازم آرایشی و بهداشتی فراوان است. شما می توانید در منزل هم این سرم را تهیه کنید. مخلوطی از روغن بادام، زیتون ، نارگیل مژه شما را تقویت و ریشه آن را محکم می کند.

۱۱- چشمان خود را مرطوب کنید

هر روز چند قطره اشک مصنوعی در چشمانتان بزنید. این کار باعث حفظ رطوبت چشم و جلوگیری از آسیب به بافت قرنیه می شود. حفظ رطوبت چشم موجب شادابی و سلامت مژه ها نیز می شود.

۱۲- هر روز چشمان خود را بشوئید

اگر در مناطقی با آلودگی شدید هوا زندگی می کنید، هر روز چشمهایتان را با قطره استریل چشمی یا محلول رقیق چای تازه دم خنک بشویید.

۱۳- از ریمل های ضد آب بپرهیزید

از ریمل های ضد آب استفاده نکنید. بعضی از این ریمل ها از مواد پلاستیکی بسیار غلیظ و چسبنده تشکیل شده اند. این نوع ریمل های ضد آب بر روی مژه چسبیده و خشک می شوند. این نوع ریمل ها به سختی پاک می شوند. در هنگام پاک کردن تعدادی از مژه ها کنده می شود. همواره از ریملی عادی با کیفیت خوب استفاده کنید. ریمل های عادی با کیفیت هم دوام خوبی دارند. به راحتی هم پاک می شوند. در هر صورت به هنگام خرید ریمل به کیفیت و دوام  آن دقت کنید نه ضد آب بودن آن.

مراقبت از مژه

۱۴- از کاشتن مژه بپرهیزید

ممکن است تاکنون وسوسه شده باشید تا مژه بکارید. مژه های کاشته شده پس مدتی می ریزند. جدای از عمل کاشت مژه و تورم آن، به هنگام ریزش مژه های کاشته شده، مژه های طبیعی نیز می ریزند. بهترین کار برای پر پشت کردن مژه ها تقویت آنها است. از کاشت مژه پرهیز کنید. زیرا به مژه های طبیعیتان آسیب می زند.

مراقبت از مژه

۱۵- بهداشت دستهای خود را به خوبی رعایت نمائید.

بهداشت دستهایتان را رعایت کنید. پیش از اقدام به آرایش چشم و تماس دستها و نوک انگشتان با مژه و چشم همواره دستها را بشویید. دستهای شما در اثر تماس با اشیاء و سطوح مختلف آلوده به انواع میکروب ها ، باکتری ها و قارچ ها می شود. چشم ها بسیار آسیب پذیر هستند. با تماس دستهای آلوده به سادگی میکروبی می شوند. گل مژه یکی از بیماری های شایع چشم و پلک است که در تماس دست یا شئ یا مواد آرایشی آلوده چشم را مبتلا و عفونی می کند.

اگر شما به عنوان عروس خانم، در مراسمی می خواهید شرکت کنید، تیم مشاوره تالارنامه، برنامه ریزی به صورت آنلاین برای شما در نظر دارند که در زیر می توانید به راحتی مراسم عروسی خود را برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی مراسم عروسی

 

دسته بندی مطالب: آرایش و زیبایی , سبک زندگی

مطالب مرتبط :

  1. سمعک گفت:

    سلام درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود ممنون از اشتراک گذاریتون موفق و پیروز باشید دوست عزیز.

  2. ریمل خوب گفت:

    تو زمینه ای که فعالیت میکنید جزو بهترین سایت ها هستید.

  3. قیمت کولرگازی ال جی گفت:

    بسیار عااالی بود ..

فرستادن دیدگاه