۴ راز مشاوره قبل از ازدواج به همراه فیلم

9th ژوئن 2019
مشاوره قبل از ازدواج

۴ راز مشاوره قبل از ازدواج به همراه فیلم

یادمه روزی که قرار بود ازدواج کنم، هرجایی می رفتیم خواستگاری، بزرگترها به من می گفتند که ازدواج، یه هندوانه در بسته هست و خوب و بدش را الان درست نمیشه تشخیص داد. جالب اینجا بود که بعد از ازدواج اگر اتفاقی برای زوج جوان بیفتد میگند این قسمته تو بوده.

توی اون زمان من فکر کردم برم میوه فروشی و میوه بخرم، بهتر از اینه که ازدواج کنم. شوخی کردم، با پیشرفت علم و شناخت رفتارهای انسان، این حرف ها دیگه معنی نداره و اگر کسی این حرف ها را به شما زد، خواهشا بهش گوش ندید.

یه نکته ای را براتون می خوام باز کنم و خوب بهش دقت کنید. هیچوقت از مشاوره رفتن فرار نکنید چون شما هم باورتون نمیشه که برای خودتون ناشناخته هستید. وقتی که برای ازدواج رفتم مشاوره، ویژگی های خوب و بدی از خودم پیدا کردم که تا حالا اصلا توجهی به اونها نکرده بودم. پس ببینید که از همسر آیندتون چه چیزهایی میتونید پیدا کنید.

چندسالی است که دیگر مشاورهای قبل از ازدواج تبدیل به بخشی اجباری، برای ثبت هر ازدواجی مد نظر قرار می گیرد. علت این سخت گیری را پیش گیری از آمارهای زیاد طلاق عنوان کرده اند، که روز به روز رو به افزایش است و باعث نگرانی مسئولین شده است؛ زیرا که آسیب های طلاق تنها شامل آقا یا خانم نشده، و فرزندان آنها را هم درگیر خودش خواهد کرد. ازطرفی دنیای پیچیده و مدرن امروز با جوامع سنتی قدیم، فرق بسیاری کرده و نقش زنان و مردان متفاوتتراز گذشته در حال اجراست. همین موضوع باعث سست شدن بنیان های زندگی شده است و دیگر برای سنجش تفاهم و سازگاری بین دو نفر، نیاز به فردی متخصص در بیرون از گود خواهد بود.

ازدواج یک امر هیجانی بسیار قوی هست که عقل و عشق را درگیر میکند و متاسفانه در بیشتر مواقع عشق پیروز اولیه میدان است. بعد از گذشت چند وقتی از ازدواج، عشق قدرت خود را از دست داده و جای خود را به عقل می دهد و آن زمان است که بسیار دیر می شود. پس مشاوره ازدواج با تاثیری که باعث تعادل بین عقل و عشق می شود، تصمیم گیری موثرتری را برای شما به همراه می آورد. همچنین با بررسی ها و تست های روانشناسی موثر، به شما کمک زیادی می کند.

کی برای مشاوره اقدام کنیم؟

حتما قبل از خواستگاری و بعد از خواستگاری به مشاوره بروید و بدون اینکه بخواهید چیزی را مخفی کنید، به راحتی با مشاوره صحبت کنید. مطمئن باشید که با یک مشاوره دقیق و مناسب، یک ازدواج سرشار از عشق و محبت را بدست خواهید آورد. حتی اگر زمانی را به عنوان نامزدی در نظر می گیرید نیز از مشاوره استفاده کنید.

 

{مطالعه بیشتردوران نامزدی چرا و چگونه}

 

اما به چه صورتی این مشاوره ها کارایی لازم را دارند؟

آیا واقعا با مراجعه به این مشاوره ها می توان تضمینی برای خوشبختی داشت یا خیر؟‍‍!

 

۱- آگاهی بخشی

واقعیت امر آن است که نحوه ی ارتباطات در ازدواج بسیار پیچیده تر از آن است، که با گذشت صرف چند جلسه بتوان به کسی تضمین راه کار خوشبختی داد! مشاور هیچ وقت شما را ترغیب یا مانع ازدواجی نخواهد کرد، بلکه نقاط قوت و ضعف این پیوند را برای شما شرح خواهد داد و اینکه چقدر کنار هم آرامش خواهید داشت و در نهایت این شمایید که تصمیم آخر را خواهید گرفت.

دراین قسمت مشاور بدون تحت تاثیر قرار گرفتن احساسی، نظر خود و احتمالات را بیان می کند. به عنوان فردی متخصص و با تجربه که بیرون از این طیف آشنایی، زوجین را کنار هم برانداز می کند. پس از آن به شما آموزش خواهد داد، روی چه مهارت هایی باید بیشتر کار کنید تا بتوانید همراه خوبی برای این پیوند باشید و حتی اگر با فرد کنونی به توافق نرسیده اید، باز به شما آموزش خواهد داده شد، که به طور کلی چه ویژگی هایی لازم است داشته باشید که در آینده زندگی متاهلی بهتری را تجربه کنید.

 

۳- تجربه

در فرهنگ ایرانی، نظر بزرگترها خصوصا پدر و مادرها بسیار پررنگ تر از جوامع غربی است. حتی با گذشت زمان و گاها کم اهمیت شدن این موضوع، باز هم عروس خانم در مرحله سوم پاسخ به سوال عاقد، در اول جمله ی خود از دو واژه، (با اجازه بزرگترها) استفاده می کند! در واقع فرهنگی است که دیگر جزیی از آداب و رسوم ایرانی ها شده است. اماااا اینکه درباره مهمترین تصمیم زندگیمان، مبنای انتخاب را صرفا تجربه ی بزرگترها یا پدر و مادرها در نظر بگیریم، کار عاقلانه ای محسوب نمی شود! چرا که هرکس دراین باره صرفا از منظر خودش با آن برخورد خواهد کرد. اما مشاوران با صدها نمونه ازاین دسته برخورد داشته اند، و از طرفی علم این کار را هم دارند، در نتیجه فرد قابل اعتماد تری خواهند بود.

 

۴- شناخت سریع

زمان شناخت کامل و جامع در ازدواج کم است و مشاور به شناخت سریع،  کمک زیادی خواهد کرد. به این صورت که از هردو نفر تست های شخصیت شناسی جداگانه ای می گیرند، و نمودار خانوادگی تان را رسم می کنند و زمانیکه اطلاعات لازم را نسبت به زندگی شما کسب کردند، چکیده این مطالب را به صورت مختصر و مفید در احتیار شما قرار می دهند. ضمن آنکه اصلاحات لازم را در هنگامیکه خودتان در پی شناخت بوده اید، با اطلاعاتی که مشاور در اختیار شما خواهد گذاشت، می توانید انجام دهید.

{مطالعه بیشتر: برای خواستگاری چی بپوشم؟ بهترین لباس برای روز خواستگاری}

کی برای مشاوره اقدام کنیم؟

حتما قبل از خواستگاری و بعد از خواستگاری به مشاوره بروید و بدون اینکه بخواهید چیزی را مخفی کنید، به راحتی با مشاوره صحبت کنید. مطمئن باشید که با یک مشاوره دقیق و مناسب، یک ازدواج سرشار از عشق و محبت را بدست خواهید آورد. حتی اگر زمانی را به عنوان نامزدی در نظر میگیرید نیز از مشاوره استفاده کنید.

مشاوره پیش از ازدواج چه اهمیتی دارد؟

متاسفانه یا خوشبختانه امروزه سبک زندگی و ازدواج با گذشته متفاوت بوده و معمولاً خانواده‌ها در مرحله آخر در جریان ازدواج دختر و پسر قرار می‌گیرند.
سبک ازدواج از هر نوعی که باشد چه سنتی و بر طبق آداب و رسوم و چه مدرن، آشنایی های پیش از ازدواج بایستی به قدری باشد که خانواده‌ها و دختر و پسر بتوانند به شناخت کامل و درستی از یکدیگر برسند.
آمادگی‌های پیش از ازدواج که در جلسات مشاوره به آن پرداخته می‌شود، وابسته به حقیقت بوده و برای حفظ و تداوم روابط بسیار ضروری هستند. اهمیت مشاوره پیش از ازدواج آن هنگام روشن می شود که دختر و پسر به شناخت درستی از یکدیگر رسیده و با چشمانی باز به قبول یا رد ازدواج می پردازند.
در جلسات مشاوره پیش از ازدواج که معمولاً یک یا دو جلسه یا بسته به نیاز ممکن است بیشتر باشد، ضمن انجام تست های متفاوت مشاور سعی می کند تا زندگی آینده دو نفر را براساس ویژگی‌های شخصیتی آنها توضیح داده و مسیر پیش رو را برای آنها روشن کند.
مشاوره پیش از ازدواج همچنین کمک می کند تا خانواده ها نیز شناخت درستی از یکدیگر پیدا کرده و افراد براساس احساس و بدون دقت تصمیم گیری نکنند. در جلسات مشاوره دو طرف بدون نگرانی و استرس به ذکر رویاها و اهداف شان از زندگی پرداخته و باعث می شود تا هم دختر و هم پسر به صورت کاملاً منطقی با مسائل برخورد نمایند.
از آنجایی که ما های مورد توجه افراد ممکن است سطحی بوده و یا یک یا تعدادی از آنها پیش از ازدواج در مرکز توجه قرار گیرد، مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا افراد مجموعه ی عوامل شناختی را بررسی کرده و با در نظر گرفتن مجموعه ی عوامل نسبت به انتخاب صحیح اقدام نمایند.

مشاوره خانواده در چه زمینه‌هایی کمک می‌کند؟

مشاوره خانواده می تواند در عبور از گذرگاه های حساس زندگی، گذراندن تحولات بزرگ و نیز درمان بیماری‌ها و مشکلات رفتاری و یا ذهنی افراد خانواده یاری دهنده باشد. مشاوره تلفنی خانواده شبانه روزی در تمام ساعات شبانه روز به کمک افراد خانواده آمده و در کمترین زمان ممکن بهترین راه حل را در اختیار افراد قرار می دهد.
مشاوره خانواده می‌تواند از رفتار ها و اقدامات نادرست افراد در برخورد با مسائل و مشکلات جلوگیری کرده و از مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری به عمل آورد.
مشاوره خانواده می تواند از مشورت کردن های بیهوده با افرادی که تجربه کافی و لازم را نداشته و اطلاعات و روش های نادرستی را پیش پای شما قرار می‌دهند، جلوگیری کند. همچنین اطلاعات شما نزد مشاوره خانواده به صورت محرمانه خواهند ماند و می توانید بدون دغدغه و نگرانی از افشای اطلاعات یا هویت خود به مشورت کردن با افراد مطلع و آگاه در این زمینه بپردازید.
علاوه بر این مشاورین خانواده با اطلاعات دقیق و روش های علمی و به روز در خصوص مشکلات افسردگی و اضطراب، خشونت و … می‌توانند به درمان آنها پرداخته و به صورت ریشه ای و با کمک خود افراد آنها را برطرف کنند.
حفظ روابط عاشقانه، تناقضات شخصی و شخصیتی، مشکلات جنسی و عدم اعتماد و مسائل و مشکلاتی از این دست نیز در حیطه کاری مشاورین خانواده است. مشاورین خانواده همواره تلاش می‌کنند تا به صورت شبانه روزی و تلفنی در اختیار مراجعه کنندگان بوده و مشکلات آنها را شنیده و بهترین راه را برای برطرف شدن مشکل، پیش روی افراد قرار دهند.
همدردی بیشتر زوجین، بهبود روابط، توانای حل مسائل و مشکلات بدون دعوا و درگیری و یادگیری مهارت های مدیریت خشم نیز از جمله نتایج استفاده از مشاوره خانواده است.

منبع: آخرین خبر

کلام آخر اینکه:

به طور کلی هرکسی برای اقدامات مهم زندگیش صبورتر و عاقلانه تر از بخش های مختلف آن، قدم برخواهد داشت. زیرا که می داند چقدر مهم، اساسی و تاثیرگذار هستند. یکی از آن مراحل انتخاب شریکی دلسوز و همراهی همیشگی است، که توصیه ما به شما، تحقیق و شناختی کامل از طریق خود و متخصصینی است، که علم و تجربه ی کافی دارند. خصوصا در جامعه ی امروزی که نقش ها و نیازها متفاوت تر از قبل می باشد و با صرف تکیه بر تجربه ی بزرگترها، گرفتن تصمیم به این بزرگی امری درست نخواهد بود.

دختران و پسران عزیز، یادتان باشد که ازدواج یک مسافرت چند روزه نیست که وارد آن بشوید و بعد بگید خسته شدم و بیاید بیرون. طلاق، آینده ی زندگی شما را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین شما، با فردی قرار است ازدواج کنید که پدر یا مادر فرزند شما خواهد بود و یک خانواده موفق را تشکیل خواهد داد.

بسیاری از افراد در زمان ازدواج، دچار هیجان های قوی و زود گذری هست که دارای خطاهای بسیار زیادی می باشد. متاسفانه امروزه جوان ها، دچار آشنایی های قبل از ازدواج شده اند و به همین خاطر عقلشان کاملا از کار افتاده و درست تصمیم نمی گیرند.

مشاوره قبل از ازدواج را جدی بگیرید – یادمه روزی که قرار بود ازدواج کنم، هرجایی میرفتیم خواستگاری، بزرگترها به من می گفتند که ازدواج، یه هندوانه در بسته هست و خوب و بدش را الان درست نمیشه تشخیص داد. جالب اینجا بود که بعد از ازدواج اگر اتفاقی برای زوج جوان بیفتد میگند این قسمته تو بوده.

توی اون زمان من فکر کردم برم میوه فروشی و میوه بخرم، بهتر از اینه که ازدواج کنم. شوخی کردم، با پیشرفت علم و شناخت رفتارهای انسان، این حرف ها دیگه معنی نداره و اگر کسی این حرف ها را به شما زد، خواهشا بهش گوش ندید.

یه نکته ای را براتون می خوام باز کنم و خوب بهش دقت کنید. هیچوقت از مشاوره رفتن فرار نکنید چون شما هم باورتون نمیشه که برای خودتون ناشناخته هستید. وقتی که برای ازدواج رفتم مشاوره، ویژگی های خوب و بدی از خودم پیدا کردم که تا حالا اصلا توجهی به اونها نکرده بودم. پس ببینید که از همسر آیندتون چه چیزهایی میتونید پیدا کنید.

ازدواج یک امر هیجانی بسیار قوی هست که عقل و عشق را درگیر میکند و متاسفانه در بیشتر مواقع عشق پیروز اولیه میدان است. بعد از گذشت چند وقتی از ازدواج، عشق قدرت خود را از دست داده و جای خود را به عقل می دهد و آن زمان است که بسیار دیر می شود. پس مشاوره ازدواج با تاثیری که باعث تعادل بین عقل و عشق می شود، تصمیم گیری موثرتری را برای شما به همراه می آورد. همچنین با بررسی ها و تست های روانشناسی موثر، به شما کمک زییادی می کند.

دختران و پسران عزیز، یادتان باشد که ازدواج یک مسافرت چند روزه نیست که وارد آن بشوید و بعد بگید خسته شدم و بیاید بیرون. طلاق، آینده ی زندگی شما را کاملا تحت تاثیر قرار می دهد.

همچنین شما، با فردی قرار است ازدواج کنید که پدر یا مادر فرزند شما خواهد بود و یک خانواده موفق را تشکیل خواهد داد.

بسیاری از افراد در زمان ازدواج، دچار هیجان های قوی و زود گذری هست که دارای خطاهای بسیار زیادی می باشد. متاسفانه امروزه جوان ها، دچار آشنایی های قبل از ازدواج شده اند و به همین خاطر عقلشان کاملا از کار افتاده و درست تصمیم نمی گیرند.

 

نتیجه گیری

اگر توانایی دارید که بر احساسات خودتون غلبه کنید، حتما مشاوره را در راس کارهای خودتون قرار بدهید

دسته بندی مطالب: روانشناسی , سبک زندگی , مجله عروس

مطالب مرتبط :

  1. رویا نعمتی گفت:

    سلام تشکر بابت مطال خوبتون

فرستادن دیدگاه