نقش پدر و مادر در ازدواج فرزندان

۱۷ام خرداد ۱۳۹۸
نقش پدر و مادر در ازدواج فرزندان

نقش پدر و مادر در ازدواج فرزندان – نقش پدر و مادر در زندگی هر فردی آنقدر پر رنگ و واضح است که نیازی به توضیح ندارد! اما گاهی شرایطی به وجود می آید که لازم است والدین به ایفای نقش متفاوتی پرداخته و علاوه بر پدر یا مادر بودن، در جایگاه یک دوست، مشاور و غم خوار نیز برای جوان خود ظاهر شوند. یکی از این جایگاه ها زمانی است که خانواده به ثمر نشسته و فرزندان در سن ازدواج قرار گرفته اند.

در زندگی هر کدام از ما، والدین مان نقش مهمی دارند اما گاهی دخالت های نابجای آنها می تواند آسیب های فراوانی داشته باشد. به خصوص در مرحله انتخاب همسر، می تواند مخالفت های آنها آنقدر زیاد باشد که امکان تصمیم گیری را از ما بگیرد. اما در این مواقع چه باید کرد؟ معمولا چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج، حضور والدین و همیاری و کمک شان می تواند مفید و موثر باشد و ما این امر را کتمان نمی کنیم و چه بسا در ابتدای زندگی زناشویی کمک های  مالی آنها، راهنمایی هایشان و همچنین دلگرمی آنها کمک فراوانی به زوج ها کرده و مسیری را برای آنها مهیا می کند تا آجرهای زندگی آنها تا به آخر درست و صاف روی هم چیده  شود و بالا رود. اما والدین همان قدر که می توانند تاثیرگذاری مثبتی داشته  باشند، می توانند تاثیرگذاری منفی هم داشته باشند که تشخیص تفاوت بین این دو حالت کار چندان ساده ای نیست. در اینجا ضمن بررسی این اختلاف نظرها، درباره سبک های ازدواج هم بحث می کنیم و اینکه هرکدام چه معایب و مزایایی دارد.

 همه انسان ها احساس تعلق به گروه و به خصوص خانواده را دوست دارند. حالا کسانی که از خانواده هایشان به طور کلی جدا می شوند و بدون رضایت آنها زندگی مشترک تشکیل می دهند، ممکن است در سال های اول چندان به مشکل برنخورند، اما بعد از چند سال همین احساس بدون خانواده بودن غم هایی را برایشان به ارمغان می آورد که می تواند در زندگی تاثیرات بدی را به جا بگذارد.

یکی از حقوق فرزندان بر عهده والدین، ساماندهی امر ازدواج آن ها می باشد. از آن جا که ازدواج از رویدادهای مهم و سرنوشت ساز زندگی است، والدین در امر ازدواج و انتخاب همسر فرزندانشان نقش خطیری بر عهده دارند. پدر و مادری که در تمام دوران کودکی و نوجوانی فرزندشان دلسوزانه در رشد و بالندگی او تلاش کرده و از جان و دل بزرگش کرده اند، اکنون هم که یک جوان برومند شده و به سن ازدواج رسیده، باز هم از هیچ تلاشی برای فراهم شدن اسباب خوشبختی او فرو گذار نمی کنند.

توصیه به شما والدین عزیز

۱ـ هر چه زودتر تلاش کنید تا پس از بلوغ (جسمی، عاطفی، اجتماعی و…) فرزندانتان از نعمت داشتن همسر بهره مند شوند. این کار به نفع آن ها است؛ چرا که آن ها را از خیلی خطرات و مفاسد محفوظ داشته و سلامتی جسمی و روحی آن ها را تأمین می نمایید.

۲ـ هر اندازه در فراهم شدن زمینه های ازدواج دختر و پسرتان گام های مثبت بردارید، به همان اندازه سعادت و خوشبختی آن ها را فراهم کرده اید.

۳ـ بدانید که شما در قبال فرزندانتان مسئولید؛ هر لطمه ای که به آن ها بخورد، زیانش مستقیماً متوجه خود شما می شود و هر سعادتی هم نصیب آنان شود، بهره و خوشبختی اش نصیب پدر و مادر ها نیز خواهد شد. پس چه بهتر که به خاطر خشنودی خدا و برای سعادت فرزندانتان  (که سعادت خود شما هم هست) آنان را در این امر مهم یاری کنید.

۴ـ والدین عزیز؛ به دختر و پسرتان هم در انتخاب همسر شایسته کمک کنید و هم در تأمین اقتصادی تشکیل زندگی مشترکشان یاری رسانید.

۵ ـ اگر دختر و پسرتان هنوز در حال تحصیل است ولی به ازدواج کردن نیاز دارند، چه اشکالی دارد که دست در دست همدیگر داده و یک زندگی ساده و آبرومندی برای آنان فراهم کنید و آن ها را یاری کنید تا تحصیلاتشان را ادامه دهند.

کمک والدین عروس و داماد با هم می توانند بسیاری از مشکلات مثل مسکن، اقتصاد و … را برطرف سازد.

۶ـ تا کار از کار نگذشته، زودتر به فکر ازدواج فرزندتان باشید. خود را از قبل برای ازدواج آبرومندانه او آماده کنید؛ به خصوص اگر فرزندتان دختر باشد که باید زرنگی به خرج دهید و مثل آن هایی نباشید که دخترشان را کنج خانه پشت پرده نگه می دارند و دست روی دست می گذارند تا شاید یک خواستگاری پیدا شود. کمک از واسطه راز دار، آموزش مهارت های هنری زنانه، فراگیری مهارت های ارتباطی و حضور فعال در جمع زنان، با سر و وضع مناسب زمینه ساز خوبی اند.

۷ـ این روزها مد شده که هرگاه صحبت از خواستگاری و ازدواج پیش می آید، پدران و مادران (مخصوصاً والدین دختر) می گویند: «فرزندمان می خواهد درس بخواند؛ هنوز وقت ازدواجش نرسیده»! پدر و مادر عزیز! این حرف شما خلاف عقل و شرع است و حتی خلاف میل و خواسته درونی فرزندانتان می باشد. مگر شما دوران نوجوانی خودتان را فراموش کرده اید؟! شما که اندازه و همسن اینان بودید، همسر نمی خواستید؟! پس چرا اکنون با ازدواج این جوانان مخالفت می کنید؟ متوجه باشید که معمولاً فرزندانتان، مخصوصاً دختران، خجالت می کشند که صریحاًَ بگویند: «همسر می خواهیم». باعث می شود فرصت های گزینش بهتری از دست برود و سال های بعدی به هر کسی برای ازدواج جواب مثبت دهید.

۸ـ پدر و مادر عزیز سنگ اندازی و اشکال تراشی چرا؟! از روی خودخواهی و هوای نفس یا از روی جهل و نادانی تیشه بر ریشه سعادت فرزندانتان نزنید و با کج سلیقگی و بهانه های خلاف عقل و شرع و اعمال نظر های غلط و دخالت های بی جا، باعث بدبختی و تباهی آن ها نشوید. آنان را مجبور نکنید با کسی که خود انتخاب می کنید و آن ها راضی نیستند، ازدواج کنند.

۹ـ به خاطر خوشبختی فرزندتان در انتخاب همسر شایسته، نهایت دقت خود را به کار گیرید و ببینید که فرد مورد نظر دارای ملاک ها، معیارها و شرایط مناسب برای ازدواج را دارا می باشد. با عقل و درایت و تجربیات خود، خوب تحقیق کنید و نتایج و نظرات خود را در اختیار فرزندتان قرار دهید. ایشان را کمک کنید تا با مشاور ازدواج در این باره گفتگو کند.

۱۰ـ به فرزندتان در انتخاب همسر مناسب مشاوره دهید اما تصمیم گیری نهایی را بر عهده خود او بگذارید و توجه داشته باشید که این پسر و دختر هستند که می خواهند عمری در کنار هم زندگی کنند، نه شما؛ آن ها هستند که باید همدیگر را بپسندند؛ این رسم انصاف و عدالت نیست که پدر و مادر بدون نظرخواهی از آن ها، درباره ازدواجشان تصمیم بگیرند و آن ها را در برابر عمل انجام شده قرار دهند.

سخن پایانی: یکی از معضلات امروزه بشریت، تاخیر ازدواج جوانان است که نه تنها بر روی خود آن ها تاثیر منفی می گذارد بلکه به صورت مستقیم بر روی جامعه و امنیت جامعه نیز تاثیر منفی می گذارد. اما این موانع با ساده گیری و کمک خانواده ها می تواند به راحتی از بین برود. البته در این مسیر کم توقعی و ساده نگری خود جوانان نیز لازم است و نباید آن ها به حرف های روزمره و چشم و هم چشمی های امروزه توجهی داشته باشند و بدانند که یکی از زیباترین و لذت بخش ترین دوره های زندگی انسان، دوران متاهلی است که این دوران با ساده گیری و آموزش های قبل از ازدواج قطعا میسر خواهد بود. یکی دیگر از عوامل مخالفت خانواده که امروزه با آن درگیر هستیم این است که می گویند هنوز فرزوندان ما به پختگی لازم برای تشکیل خانواده نرسیده اند. این حرف آن ها کاملا درست است و فرزندان زمانی که در شرایط ازدواج قرار می گیرند لازم است که آموزش های لازم برای تشکیل خانواده را ببینند و از روانشناسان و مشاوران برای استحکام این آموزش ها کمک بگیرند. و اما خانواده ها نیز باید بدانند که قرار نیست فرزندان به خاطر مسیری که هنوز وارد آن نشده اند سرزنش شوند و باید بدانید که شما هم زمان ازدواجتان جوان و بی تجربه بودید و با راهنمایی بزرگان و متخصصان و صبر و شکیبایی توانستید از زندگی مشتکر خیلی خوبی برخوردار باشید.

دسته بندی مطالب: روانشناسی , سبک زندگی

مطالب مرتبط :

  1. بدون نام says:

    طراحی مجلتون خیلی بهتر از قبل شده و مخصوصا دیگه با گوشی آدم راحته

فرستادن دیدگاه