همه چیز در مورد مهریه

17th اکتبر 2018
همه چیز در مورد مهریه

همه چیز در مورد مهریه

قوانین مهریه – روز عقد و عروسی، همه در کنار یکدیگر مراسم عروسی زیبایی برای عروس و داماد گرفته و به شادی و پایکوبی می پردازند. عروس خانم لباس عروس می پوشد و به آرایشگاه رفته و زیبا می شود. پس شروع یک زندگی با خوبی شروع می شود. اما دوست داریم نکات مهمی را به آقا داماد یاداوری کنیم. مسئله مهریه:

يکي از اصول مهم در مسائل حقوقي ازدواج ، بحث مهريه است . چيزي که در زمان صلح و آرامش زن و شوهر خيلي به چشم نمي آيد و همه مي گويند «کي مهريه رو داده و کي گرفته» اما، امان از روزي که در زندگي مشکلي پيش بيايد و افراد کارشان به بالا و پايين کردن پله هاي دادگاه برسد . آن زمان است که مهريه نقش مهمي ايفا مي کند . البته قوانين مهريه سال ها است متفاوت ازز قبل شده و بهتر است اطلاعات مان را در اين مورد به روز کنيم . اطلاعاتي که به شما گوشزد مي کندد نمي توانيد اعضاي بدن همسرتان را به عنوان مهر در نظر بگيريد يا اينکه با اهرم فشار به زندان انداختنش به راه راست بياوريدش . پس در انتخاب همسرتان دقت کنيد چون نمي شود خيلي با اعمال زور مهريه زندگي را محکم کرد .

مهريه مالی است که مرد هنگام وقوع عقد نکاح یا به عبارتی ازدواج، به همسر خود تقدیم می کند و مکلف است آن را بپردازد. مهريه می توانید هر آنچه ارزش مالی یا اجتماعی دارد باشد. مثل طلا، نقره،، املاک، پول رایج، لوازم زندگی و حتی آموزش قرآن یا مهارتی ویژه… یا به تعریف حقوقی باید گفت کهه هر چیزی را که مالیت داشته و قابل تملک باشد می توان مهر قرار داد

مهريه در لغت به معنای کابین و جنسی که در وقت نکاح بر عهد شوهر است می باشد و در اصطلاح حقوقی نیز مهر یا صداق مالی است که زن بر اثر ازدواج مالک آن می گردد و مرد ملزم به پرداخت آن بهه زن می باشد.

لطفا قبل از هر کاری مشاوره قبل از ازدواج را جدی بگیرید.

 

مهريه قانون عشق و جذب است:

مرد از نظر آفرینش مظهر طلب، عشق و تقاضا است و  زن مظهر محبوبیت و معشوقیت مى باشد. مهريه از جانب مرد یک اظهار عشق و محبت فوق العاده براى زن مى باشد كه حتى بالاتر از بخشش وو هدیه هاى معمولى است. مهریه پاداش و نشانه حیا و عزت زن است. مهر با حیا، عفت و عزت زن یکک ریشه دارد.

چرا مهريه در نظر مي گيرند؟

مهريه در واقع هديه اي است که مرد در ابتداي شروع زندگي زناشويي به همسرش مي دهد تا به ميزان محبت و عشقش را به او نشان بدهد . منهاي بُعد محبت و عشق مهريه باعث مي شود زن ها احساس کنند پشتوانه ي مالي و اجتماعي دارند و اگر مشکلي براي شان پيش بيايد مي توانند از طريق مهريه شان روزگار بگذرانند.

از آنجايي که ازدواج مثل يک هندوانه ي در بسته است اگر بعد از ازدواج مشخص شود مرد هوس باز است و بدون دليل همسرش را رها کرده ، مهريه مي تواند آينده زن را تا حدودي تامين کند.

اوايل آشنايي معمولا تنور عشق و عاشقي گرم است و براي همين عده اي مهريه را دست کم مي گيرند اما زماني که مشکلات از راه برسند ، ممکن است مهريه بتواند نقش موثري داشته باشد.

عندالمطالبه يا عندالاستطاعه؟

زماني که عاقد خطبه ي عقد را بخواند و عروس خانم بله را بگويد ، مهريه به او تعلق مي گيرد و مي تواند همان لحظه مهريه اش را درخواست کند و تمام مهريه به او تعلق مي گيرد و همسرش موظفف است مهريه او را تمام و کمال بدهد . البته اگر هنوز روابط زناشويي اتفاق نيفتاده باشد نصف مهريه بهه زن تعلق مي گيرد . اين ها شرايط زماني اتفاق مي افتد که مهريه ي فرد عند المطالبه باشد .

اما زماني است که در سند ازدواج قيد مي شود که مهريه عندالاستطاعه است . يعني مرد بايد مهريه زن را بر اساس استطاعتي که دارد بدهد و در اين شرايط نيازي نيستک ه براي دادگاه دليل بياورد کهه قادر به پرداخت مهريه نيست.

 زندان برای مهریه

قبلا اگر مردي تقبل مي کرد مهريه همسرش ۱۰۰۰ سکه ي طلا باشد ، او موظف بود تمام مهريه را بدهد و اگر اين اتفاق رخ نمي داد بايد به زندان مي رفت . به همين دليل بود که زندان ها پر شده بودندد از کساني که توانايي پرداخت مهريه را نداشتند و مجبور بودند حبس بکشند.

در اين شرايط مرد روزهايش را در زندان مي گذراند و همان چيزي که ته جيبش بود هم خرج مي شد و زن به مهريه اش نمي رسيد و مدام بايد در دادگاه و زندان رفت و آمد مي کرد . براي همين مدتي قبلل قانون جديدي در اين خصوص نوشته شد.

بنا بر اين قانون ، در حال حاضر مرد مي تواند بعد از اينکه حکم محکوميت اش صادر شد درخواست پرداخت اقساطي مهريه را بدهد . در اين صورت هيچ بازداشتي در کار نيست و فرد مي تواند با تقبلل کردن ماهي يک سکه يا يک نيم سکه مهريه همسرش را بدهد . اين براي مهريه اي است که ۱۱۰۰ سکه است . اگر بيشتر از اين مقدار باشد ، زوج بازداشت نمي شود و زوجه مي تواند اموال زوج را معرفي کند تا آن ها را توقيف کنند .

آیا اعضاي بدن می تواند مهریه باشد !!!

سال ها قبل بيشتر و اندک افرادي هم در حال حاضر فکر مي کنند مي توانند از مرد مورد نظرشان بخواهند اعضاي بدنش را به عنوان مهريه ي زن ثبت کند . به خيال شان اين مسئله مي تواند آنها راا ملزم به زندگي مشترک کند.

شايد سال ها قبل ماجراي جنجالي پرنده اي که دريکي از دادگاه هاي خانواده ي کشور مطرح شد را شنيده باشيد . زني که ادعا مي کرد ۵ هزار سکه طلاي مهريه اش را مي بخشد اما چشم هايي همسرش را به عنوان مهريه مي خواهد.

آن ها به محضرخانه اي رفته بودند و چشم هاي مرد را به شکل کاملا غير قانوني به عنوان مهريه ي زن در سند ازدواج ثبت کرده بودند . همين مسئله جنجال هاي زيادي بر پا کرد و خيلي از خانم ها که بهه مرد مورد علاقه شان اطمينان نداشتند به اين فکر کردند که با اين کار او را اسير کنند.

با اينکه اين مسئله يک کار غيرقانوني بيشتر نبود ، هنوز بعضي ها با اين تفکر اشتباه زندگي مي کنند . در آن پرونده نه تنها چشمهاي آقا در صورتش باقي ماند ، بلکه دفترداري که اين مهريه را در سند ازدواج اين زن و مرد ثبت کرده بود راهي زندان شد.

مهريه در مقابل طلاق

در قانون نوشته نشده وقتي زن حق طلاق را از مرد مي گيرد بايد مهريه اش را ببخشد اما در عرف زماني که زن بخواهد بدون دليل خاصي از شوهرش جدا شود لازم است که از مهريه چشم پوشي کندد . يعني از يک چيز چشم بپوشد تا چيز ديگر را به دست بياورد .

زن نمي تواند توقع داشته باشد که قانون گذار همه چيز را به نفع زنان بگيرد . در اين صورت است که اگر حق طلاق با زن باشد او معمولا مهريه اش را مي بخشد چون از آنجايي که مي گويند مهريه حق زنن است ، طلاق هم به نوعي در قانون جزو حقوق مردان حساب شده است.

قانون مهریه

همانطور که در قانون لحاظ شده است، مخریه عندالمطالبه می باشد. یعنی زوج به محض محضری شدن عقد، می تواند آن را از زوج خود طلب کند. یکی از قوانینی که اکنون در جامعه وجود دارد این است که قانون ۱۱۰ سکه ای می بشاد. یعنی اینکه اگر مهریه تا ۱۱۰ سکه باشد، از جنبه قانونی قابل پیگیری می باشد ولی اگر بیشتر از ۱۱۰ سکه باشد، پرداخت آن منوط به توانایی مرد می باشد.

میزان و مقدار مهریه

با توجه به قانون مهریه ۱۱۰ سکه ای، برای پرداخت مهریه سه حالت قابل پیش بینی است:

حالت اول:

در صورتی که مهریه کمتر از ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی و یا معادل  کمتر از این مقدار سکه باشد، دادگاه فرض را بر توانایی مالی مرد گذاشته و نیازی نیز که زن توانایی مالی مرد را برای دادگاه اثبات کند و بنابراین  مرد باید تمامی مهریه را پرداخت کند و چنانچه مهریه را نپردازد، برابر ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی با او برخورد می شود.

حالت دوم: 

در صورتی که مهریه دقیقا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی و یا معادل آن باشد، در اینجا نیز مانند حالت اول مرد ملزم به پرداخت تمام مهریه است و چنانچه مهریه را پرداخت نکند، برابر ماده ۲ نحوه اجرای محکومیت های مالی با او برخورد می شود.

حالت سوم:

در صورتی که مهریه بیش از ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی باشد و یا معادل آن از این میزان سکه بیشتر باشد، برای ۱۱۰ سکه از ان همانند موارد الف و ب اقدام می شود ولی برای پرداخت آنچه که از ۱۱۰ سکه مازاد باشد، ابتدا دادگاه توانایی مالی مرد را بررسی می کند و  فقط در صورتی که مرد توانایی داشته باشد ، ملزم به پرداخت مازاد مهریه خواهد بود.

انواع مهریه

مهر المسمی

مهر المسمی: مهری است که زن و شوهر قبل از انعقاد عقد نسبت به مقدار و میزان آن توافق نموده و آن را در عقد ذکر می‌کنند. تعیین میزان مهر مطابق ماده ۱۰۸۰ قانون مدنی منوط به تراضی طرفین است و محدودیتی در این خصوص در قانون پیش‌بینی نشده‌است؛ و طبق ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی، مهر باید بین طرفین تا حدی که رفع جهالت آن‌ها بشود، معلوم باشد (ماده ۱۰۷۹ قانون مدنی).

شرایط مهر المسمی:

  • دارای ارزش مالی و اقتصادی باشد
  • قابل تملک و نقل و انتقال باشد
  • مشخص و معلوم باشد
  • معین و تصریح شده باشد
  • دارای منفعت عقلایی و مشروع باشد
  • شوهر قدرت تسلیم مهریه را داشته باشد

مهرالمثل

اگر در زمان انعقاد عقد راجع به مهریه توافق نشده یا اینکه مهریه نوعی تعیین گردیده که مطابق قانون نبوده، ولی عمل زناشوئی بین زوجین رخ داده‌است، در این حالت بر اساس عرف و عادت محل و وضعیت خاص زوجه مانند تحصیلات، سن، شغل و امثال آن مهریه‌ای هم شأن زنان مشابه وی تعیین می‌گردد که به این نوع مهریه مهرالمثل می‌گویند.

مهرالمتعه

در نکاحی که دائم بوده و مهریه ذکر نشده یا شرط عدم مهر شده باشد زوج به زوجه مطلقه خود که با او نزدیکی نکرده‌است مهریه‌ای پرداخت می‌کند و این مهریه اصطلاحاً مهرالمتعه گفته می‌شود.

تفویض مهر

اگر در عقد تعیین مهر به یکی از زوجین یا شخص ثالثی واگذار شود صحیح است و به آن تفویض مهر گویند.

بهترین میزان مهریه

۱) در سال ۱۳۹۱ ، لایحه حمایت از خانواده تصویب گردید. براساس این لایحه اگر مهریه کمتر از و یا مساوی ۱۱۰ سکه باشد و مرد آن را بطور کامل پرداخت نکند ، راهی زندان می شود. اما اگر مهریه بیش از ۱۱۰ سکه باشد و مرد ۱۱۰ سکه را پرداخت کند ، دیگر زندانی نمی شود و برای سکه های بیشتر از ۱۱۰ سکه ، دادگاه براساس تمکن مالی مرد تصمیم گیری می کند.
۲) امام رضا (ع) فرموده اند :“هنگام ازدواج تلاش کنید که مهریه از مهرالسنه تجاوز نکند”. همانطور که در مطلب انواع مهریه عنوان کردیم ، مهرالسنه ، مهریه ای بود که پیامبر (ص) برای حضرت زهرا (س) مقرر نمودند و معادل حدودا ۲۰ سکه طلا می باشد.
خیال نکنید آن وقت ها مهریه زیاد و سنگین یا جهیزیه زیاد سرشان نمی شد. چر آقا! آن وقت ها هم بعضی، از این بی عقلی ها مثل بی عقلی های زمان ما داشتند که مثلا یک میلیون مثقال طلا مهریه دخترشان بکنند. درست مثل همین بی عقلی هایی که امروزه بعضی ها دارند. این کارهای مبالغه آمیز این طوری اصلا کار جُهّال است. اسلام آمد همه اینها را بهم ریخت. نه اینکه پیامبر (ص) بلد نبودند بگویند دختر من هزار شتر سرخ موی با فلامن شرایط باید مکهریه اش باشد. چرا می شد؛ منتها اسلام همه را بهم ریخت. مهریه سنگین مال دوران جاهلیت است. پیامبر (ص) از یک خانواده اعیانی است. خانواده پیغمبر (ص)، تقریبا اعیانی ترین خانواده قریش بودند. خود ایشان هم که رئیس و رهبر این جامعه است. چه اشکالی داشت دختر به آن خوبی که بهترین دختران عالم است ، مهریه ایشان بالا باشد؟
با توجه به نکات بالا می توان دریافت که مهریه بیش از ۱۱۰ سکه، چندان تضمین پرداخت ندارد و همین طور بنا بر سفارشات ائمه اطهار ، مهریه نبایستی از ۲۰ سکه طلا تجاوز نماید. حال با دید بهتری، میزان مهریه مناسب را انتخاب کنید.

دسته بندی مطالب: سبک زندگی , مجله عروس

مطالب مرتبط :

  1. امراله مهماندوست گفت:

    مهریه = حرام شدن زندگی بر مرد حال اگر این دستور خدا یا پیامبر یا امامان شیعه باشد ظلم خیلی بزرگی بر مرد است از وکلا به غیر از گرفتن پول های زیاد از مردها کار دیگری ساخته نیست

فرستادن دیدگاه