۱۱ راهکار موثر برای کاهش هزینه های عروسی

6th نوامبر 2018
11 راهکار موثر برای کاهش هزینه های عروسی

۱۱ راهکار موثر برای کاهش هزینه های عروسی

در شرایط کنونی وقتی اسم ازدواج و عروسی می آید، اولین چیزی که ذهن خیلیا را درگیر می کند، هزینه های سرسام آوری است که امروزه متاسفانه بسیار رایج شده است. حتی تبدیل به بخشی از آداب و رسوم مردم کشورمان شده است! تجربه نشان داده سخت گیری های بیش از اندازه خودمان یا خانواده هایمان، باعث ترس جوانان ما و غفلت آنها از این امر مهم و حیاتی شده است. زوج های جوان بسیاری را می شناسم که بر سر مسایلی چون خرید سرویس های سنگین طلا، لیست بلندی از مهمانان، هزینه های بالای اجاره ی تالارها، خرید لباس عروس با برندی خاص و یا آرایشگاه های فوق لاکچری… به توافق نرسیده اند و حتی منجر به جدایی زوج ها شده است.

برای درک بهتر این موضوع، شمارا دعوت به دیدن این دو کلیپ دعوت میکنم:

اما آیا راهکاری هست برای داشتن مراسمی با کیفیت و کم هزینه؟! در جواب باید گفت بله هست!

تیم مشاوره ی تالارنامه تصمیم دارد در مقاله ای به بررسی ۱۱ راهکار موثر برای کاهش هزینه های عروسی بپردازد.

۱_ از داشتن لیستی بلند از مهمانان جلوگیری کنید!

اگرچه ممکن است وسوسه شوید، که همه ی افرادی را که می شناسید، در لیست مهمانان جای دهید، ولی این همیشه ایده ی خوبی نیست. تعداد بالای مهمانان می تواند برای ما تله باشد، و باعث افزایش هزینه ها و یا حتی کاهش سرویس دهی می شود.

۲_ جشنتان را در خانه یا فضای آزاد برگزار کنید.

اجاره کردن یک سالن یا تالار برای جشنتان و پذیرایی می تواند خیلی سنگین باشد.پس به جای آن می توانید از خانه پدریتان و یا فضای باز آن استفاده کنید. اگر به هر دلیلی تصمیم به اجاره ی تالار گرفته اید،برای کاهش مخارج آن بهتر است روز های وسط تالار را رزرو کنید. برگزاری مراسم در پائیز و زمستان هم بسیار هزینه ی کمتری دارد.

۳_کمتر از گل ها استفاده کنید.

به جای صرف هزینه زیاد بر روی گل ها که تنها مدت کوتاهی پس از جشن شاداب هستند، می توان از گل های کمتر اما با سلیقه استفاده کرد.اگر کسی را میشناسید که در حیاط خانه اش بوته گل رز دارد،می توانید خودتان دسته گل را پیش از شروع جشن درست کنید، و تزیینش کنید.حتی می توانید از گل های مصنوعی استفاده کنید. سعی کنید ماشین عروستان رنگ سفید داشته باشد، زیرا هرنوع گلی با این رنگ همخوانی دارد.

11 راهکار موثر برای کاهش هزینه های عروسی

11 راهکار موثر برای کاهش هزینه های عروسی

۴_به جای هدیه جشن از دوستانتان درخواست کمک کنید.

شما دوست عزیزی را دارید، که در عکاسی به شدت مهارت دارد و به جای هدیه عروسی می تواند از جشنتان عکاسی کند. و بعد از جشن عکس هایی با کیفیت بالا تقدیمتان کند. هدیه از این بهتر؟!

۵_رستوران یکی از دوستانتان را کرایه کنید.

می توانید در مراسمتان، تهیه غذا و تدارکات را به کمک دوستان یا فامیلتان انجام دهید. این کاستن و ساده کردن غذا تاثیر زیادی روی هزینه هایتان دارد.

۶_هدایای عروس و داماد به ساقدوش هارا فراموش کنید.

در حالیکه دادن هدایا به ساقدوش های عروس و داماد مرسوم است، اما لازم و ضروری نیست!به جای خریدن هدایایی که ممکن است به سلیقه آنها نباشد و یا دوست نداشته باشند، می توانید برای قدردانی یک کارت هدیه تشکر به همراه جملاتی باارزش معنایی به آنها هدیه دهید. اگر دوستانتان تلاش شمارا برای داشتن یک جشن کم هزینه ببینند، حتما شمارا درک خواهند کرد.

۷_تجهیزات

شما می توانید از تجهیزات موسیقی خانه خودتان استفاده کنید، و یا از دوستان تان قرض بگیرید. اسپیکر ها را در اطراف محوطه رقص بگذارید. نیازی نیست که آن ها را در همه ی فضا پخش کنید. می توانید به کمک یکی از دوستانتان تعدادی آهنگ را انتخاب کرده وآن را آماده برای پخش کنید.

۸_می توانید از کارت های دست ساز تان برای کاهش هزینه ها استفاده کنید.

در جشن تان یک کارت کوچک با محل نشستن افراد در تالار بر روی آن قرار دهید. حتی می توانید سرویس های موجود و منو را نیز در آن جای دهید. این اعلان خیلی موثر است.

۹_خانواده و دوستان صمیمی تان را در تدارک جشن درگیر کنید.

شما می توانید از فامیل و دوستانتان در جزییات کمک بگیرید. اکثر مواقع آن ها ایده های خوب و شگفت انگیزی برای حفظ تلاش و پولتان دارند. به طور مثال آن ها ممکن است، فروشنده ای را بشناسند، که اجناسی که شما نیاز دارید، را داشته باشد. ویا چیز هایی را که شما ممکن است برای داشتن یک روز خاص نیاز داشته باشید از آن ها بتوانبد قرض بگیرید. دوستان و خانواده تان همیشه برای کمک به شما حاضر هستند و از کمک کردن به شما لذت می برند و از هیچ چیزی دریغ نمیکنند.

۱۰_سرویس طلا!

در شرایط کنونی اقتصادی کشورمان،خرید سرویس اونم از جنس طلا سخت تر شده است. حتی گاهی هرچقدر سرویس ظریف باشد، بازهم هزینه ی آن خیلی به چشم می آید. پیشنهاد ما استفاده از سرویس هایی از جنس نقره است که هم اکنون طرح های متنوعی از آن تولید شده و از نوسان قیمت کمتری هم نسبت به طلا برخوردار بوده است.

۱۱_ برنامه ریزی،برنامه ریزی،برنامه ریزی

مهم ترین بخش مراسم شما برنامه ریزی است. برنامه ریزی علاوه بر صرفه جویی در هزینه های مالی شما، در وقت و انرژی شما هم تاثیر بسزایی دارد.هنگامی که شما تمامی مراحل برگزاری مراسم خودرا مکتوب میکنید، ذهن شما نظم میگیرد، و با آرامش می توانید در رابطه با هرکدام تصمیم بگیرید که به چه صورتی و با چه بودجه ای برگزار شود. پیشنهاد ما به شما استفاده از دفترچه راهنمای مراسم عروسی است.

 

و اما کلام آخر اینکه:

به زبان دوست داشتن کسی راحت است اما مهم این است که در عمل چگونه آن را اثبات می کنیم! عروس خانم های آینده ما در نظر داشته باشند، که تصمیم به ازدواج در شرایط اقتصادی حال حاضر،برای آقایون،علاوه بر نیاز به عشقی عمیق که مابین شماست،نیاز به جسارت و شجاعت هم دارد.می توان با قدری درک این موضوع در جهت حمایت از همسر آیندتان،کمی از مخارج اضافی عروسی بپرهیزید. و با ذهنی آرام و به دور از استرس شروع زندگی جدیدی را کنار هم تجربه کنید. ضمن اینکه آقایون هم در راستای تهیه جهیزیه توسط عروس خانم، سخت گیرانه برخورد نکنند، و بیشتر قدردان نعمتی باشند که خداوند آن را بهشون هدیه داده است.به یاد داشته باشید، که آرامش و گرمای زندگیتون بستگی به حال خوبی دارد که برای هم فراهم میکنید.

 

 

دسته بندی مطالب: تشریفات عروسی , مجله عروس

مطالب مرتبط :

 1. فرهاد گفت:

  مطلبتون خیلی خوب بود. به آدم درک عمیقی از زندگی را میده. من خودم همیشه دوست داشتم یک همسری را برای زندگیم انتخاب کنم که با عشق و محبتش، همراهم باشه و پول براش زیاد اهمیت نداشته باشه. یکی از ملاک های انتخاب همسرم هم همین بوده. ولی جالبه بدونید که هرجا میریم خواستگاری، دختر خانم اول میگه مادیات برام مهم نیست و عشق و صداقت مهمه. اما بعد از چند وقت، با رفتارهاش میفهمی که پول اهمیتش براش بیشتره.
  مثلا حتما باید مراسم عروسی بگیره و میگه یبار در طول عمرمه و باید حتما لباس عروس داشته باشم، تالار عروسی بگیریم، آتلیه و عکس از عروسی داشته باشیم، آرایشگاه برم و آرایش کنم. یا همون سرویس طلایی که شما گفتید، که الان برای دختر خانم ها و خانواده هاشون خیلی مهم شده.
  من نمیگم نباشه، ولی در حد معمولش باشه که به پسر هم فشار نیاد.
  باورتون نمیشه که یه جوون باید با این وضعیت اقتصادی، دو سه تا کار داشته باشه تا بتونه خرج خودش را در بیاره.
  امیدوارم همه جوان های ایران، بتونند به درک بالایی از زندگی مشترک و برگزاری مراسم عروسیشون برسند

  • پگاه روضاتی گفت:

   سلام، ممنون از توجه شما و بازخورد خوبتون…در اینکه عشق و صداقت از معیارهای مهم و اساسی هستند شکی نیست، اما مسایل مالی هم جز تاثیرگذار زندگیه و حتی پایه ای…اما مهم دیدگاه شما و همسر آیندتون به این مسیله هست. پیشنهاد من به شما این است که این اطمینان قلبی رو به همسر آیندتون بدین که شما علاوه بر این که نهایت تلاشتون را برای داشتن زندگی مرفه، باتوجه به شرایط اقتصادی می کنید، آینده ی چندسال بعد را و اهداف و برنامه هایی که برای زندگیتون دارید، را به وضوح برایشان توضیح دهید و حتی ایشان را در جریان اقداماتی هم که انجام داده اید، با سند و مدرک، قرار دهید. در نتیجه، خانم هم شمارا باور خواهند کرد و خیلی عمیق تر به مسایل مالی یک زندگی مشترک نگاه خواهند کرد.

 2. فرهاد گفت:

  من حرف شما را قبول دارم. موقع خواستگاری هم همه چیز را بیان میکنم. ولی بحث گرفتن عروسی، چون در ابتدای زندگی هست و وضعیت اقتصادی هم کمی نابسامانه، الان نمیتونم مراسم عروسی بگیرم و اگر بخوایم چند سالی هم توی عقد باشیم، چون ممکنه طولانی بشه، ممکنه یکسری اختلافات پیش بیاد.
  وگرنه من به آینده خوشبینم و تمام تلاشم را میکنم که بتونم بهترین زندگی را برای همسر و فرزندانم ایجاد کنم.
  از پاسخ گوییتون ممنونم

  • پگاه روضاتی (نویسنده) گفت:

   تبریک میگم بخاطره دیدگاه مثبت و مسیولیت پذیری که دارید. هنگام صحبت با فرد مورد نظرتون، در همون ابتدا اصلا حرفی از هزینه ها نزنید، و بیشتر با روحیاتشون آشنا شوید، و بعد که جلسات کمی جلوتر رفت و متوجه شدید دیدگاهشون به شمانزدیک است، از برنامه های اقتصادی زندگیتون بگین و اینکه الان در چه وضعیتی هستین و بعدا میخواهید به کجا برسید و مدارک لازم را حتمااا نشان دهید. و بعد که ایشون پذیرفتن و شرایط شمارا قبول کردند می توانید پیشنهاد دهید که به این دلایل و این برنامه ها، عروسی نگیریم اماااااا حتما در ادامه عنوان کنید که من این قول را به شما خواهم داد که مثلا ۵سال آینده با خرید… و یا هرچی…قدردان زحمات شما باشم. با اینکار شما اعتماد خانم را جلب کردین و نشون دادین که چقدر درک بالایشان برای شما ارزشمند است. مطمین باشید اگر خانمی شمارا باور کند، شمارا درک خواهد کرد. و ایجاد این باور،دیگر هنر شماست که چطور در عین صداقت و مسیولیت، این کار را انجام دهید. خواهش می کنم امیدواریم که مطالب مفید و آموزنده باشد.

 3. سلام یه راه کار خوب برای پایین آوردن هزینه های عروسی به نظرم میتونه خرید بدلیجات آب طلا خورده ارزان و رنگ ثابت باشه

فرستادن دیدگاه