۷ اصل اساسی در مورد مراسم بله برون (بله بران)

12th سپتامبر 2018
7 اصل اساسی در مورد مراسم بله برون (بله بران)

۷ اصل اساسی در مورد مراسم بله برون (بله بران)

مراسم بله برون، یکی از اساسی ترین مراسمات بعد از خواستگاری و پیش از نامزدی می باشد که در این مراسم قدم ها و صحبت های اصلی پیش از ازدواج اصلی برداشته می شود. این مراسم یکسری رسومات خاص خود را دارا می باشد. در این مراسم، چون عروس خانم قبلا بله را داده، خانواده داماد دنبال این هستند که هدایایی در خور توجه برای عروس خانم تهیه کنند و با تزئیناتی خاص و زیبا به منزل عروس خانم ببرند.

جلسه مهربرون (مهربران) یکی از قدیمی ترین مراسم های مرسوم در عروسی های ایرانی ها می باشد که به آن خرج بران هم گفته می شود. هدف از این جلسه تایید خواستگاری و خواستن دختر به عنوان عروس خانواده می باشد و خانواده داماد برای مذاکره نهایی با خانواده عروس وارد مذاکره می شوند.

۱- اعضا اصلی خانواده داماد

برای این مراسم، خانواده درجه یک داماد جزو ارکان اصلی هستند. این اعضا می توانند شامل پدر و مادر داماد، خواهران و برادران ارشد، عمو و دایی و خاله ها و عمه های داماد باشند. ترجیحا از آوردن کودک به این مجلس مهم خودداری کنید.

۲- چه مواردی باید مورد صحبت قرار بگیرد؟

در این مراسم، بیشتر در مورد مهریه ، تاریخ عقد، عروسی، نوع مراسمات و جزئیات بیشتر عروس و داماد صحبت می شود. سعی کنید تمام مسائل مورد نیاز را بحث کنید چون این صحبت ها می توانند ملاک تصمیم گیری های شما در ادامه این روند باشد. حتی در مورد اینکه عروس خانم ادامه تحصیل می دهد و حتی محل زندگی آینده آنها نیز ممکن است صحبت شود.

۳- چه هدایایی باید برده شود؟

قبل از هرچیزی یادتان باشد گل و شیرینی را حتما تهیه کنید. یکی از اصلی ترین رسوم این مراسم، این است که یک انگشتر نشان برای عروس خانم می برند. این انگشتر که توسط خانواده داماد تهیه می شود، توسط مادر و خواهر داماد دست عروس خانم می شود. یکی دیگر از هدایا، چادر می باشد که یک قواره پارچه زیبا برده می شود. معمولا یک کیف و کفش ست و هم رنگ تهیه می شود. مانتو و لباس نیز می تواند جزو هدیه ها باشد.

هدایای بله برون

۴-چه مسئله ای در مراسم بله برون باید مورد توجه قرار بگیرد؟

مهمترین مسئله ای که در این شب مورد سوال قرار می گیرد، مهریه است. بهتر است از قبل با خانواده خود صحبت کرده باشید و به یک نتیجه رسیده باشید و حرفتان یکی باشد. در جریان سوالات رد و بدل شده، سعی کنید واقعیت را بگوئید و میزان تواناییتان را حتما بیان کنید.

نکته بعدی این است که در این زمان، نوشتن یک متن به عنوان قباله، بسیار اهمیت دارد. این متن قباله اگر توسط بزرگترها مورد امضا قرار بگیرد، در محضر و قانون اهمیت بسیار زیادی دارد. تقریبا این متن، بعدا به عنوان مهریه در نظر گرفته می شود.

۵- رسوم طرف مقابل را بپرسید

در اکثر مواقع رسم و رسوم دوطرف اگر از یک منطقه باشند یکسان است ولی باز هم بهتر است در مورد رسم و رسوم آنها سوال کنید. چون حتما در ادامه با آنها روبرو می شوید و اگر ندانید، دچار مشکل می شوید.

اکثر خانواده ها ترجیح می دهند بعد از بله برون، یک دوره ی نامزدی داشته باشند. بعضی ها هم به سرعت به مراسم عقد و عروسی فکر می کنند. این بستگی به شرایط و رسومات شما دارد. بعضی خانواده ها جشن نامزدی دارند ولی ممکن است شما با آن مخالف باشید.

۶- بهترین زمان برای برگزاری مراسم بله برون چه زمانی است؟

بهترین زمان برای برگزاری این رسم، بعد از نماز مغرب و عشا و با حضور فامیل و بزرگترهای عروس و داماد و در منزل عروس می باشد.

۷-  پذیرایی مرسوم در مراسم بله برون چیست؟

بیشتر پذیرایی که در این مراسم انجام می شود، شیرینی و شربت می باشد و اصولا بعد از اینکه توافق حاصل شد، شیرینی خورده می شود. در بعضی از منناطق کشور، رسم است که خانواده داماد، یک کیک تزئین شده را به همراه خود می اوردند که بعد از نهایی شدن مراسم، کیک بریده می شود و پذیرایی صورت می گیرد.

کیک بله برون

دسته بندی مطالب: سبک زندگی , مجله عروس

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه