۷ دیدگاه مختلف در رابطه با شاغل بودن زنان

20th ژوئن 2019
7 دیدگاه مختلف در رابطه با شاغل بودن زن

۷ دیدگاه مختلف در رابطه با شاغل بودن زنان

یکی از سوالات مهمی که همیشه قبل از ازدواج باید راجب آن صحبت کنید و سر آن به توافق های لازم برسید، مسئله ی شاغل بودن زنان و یا خانه دار بودن آن هاست. در گذشته خانه داری خانم ها بیشتر از امروز رواج داشته است و مزیت هایی را به همراه داشته

اما با گذر زمان این موضوع تغییرات زیادی کرده است و باز این اتفاق هم مزیت های زیادی داشته است چه از نظر درک بیشتر خانم ها و چه از نظر اجتماعی شدن آن ها. در این مقاله قصد نداریم شما را ترغیب به کار بیرون و یا خانه داری بکنیم! فقط از معایب و محاسن آن بیشتر و دقیق تر می گوییم و تصمیم نهایی قطعا با شما و همسرتان خواهد بود.

مقاله مرتبط: ۶ راه کار حفظ حریم خانواده

۱_ درک ارزش پول

کار بیرون گاهی باعث می شود درک بیشتری از سختی به دست آوردن پول به خانم ها بدهد در نتیجه در میزان توقعات آن ها از همسرشان تاثیر زیادی خواهد گذاشت و پولی که سرپرست خانواده به دست می آورد ارزش گذاری بیشتری می شود. البته این بدان معنا نیست که خانم های خانه دار نمی توانند ارزش پول را درک کنند ولی قرارگیری در محیط کاری به هر حال تاثیرگذار تر از بودن در خانه است.

 

۲_  داشتن حال خوب چقدر مهم است؟

بعضی از آدم ها بسیار برونگرا هستند و کار بیرون از خانه و ارتباط داشتن با آدما به آن ها حس و حال خوبی می دهد حتی اگر از نظر جسمی خانم را خسته کند ولی باعث شادی و سرحالی آن ها خواهد شد. پس برای این نوع خانواده کار کردن خانم می تواند گزینه ی مناسبی باشد. اما اگر خانم خانه، علاقه زیادی به کار در محیط خارج از خانه نداشته باشد و آرامش در خانه را ترجیح می دهد، شاید فعالیت بیشتر در محیط های دیگر حس خوبی به ایشان ندهد. از طرفی سنگینی کار خانه داری  کمتر از کار بیرون نیست و نخواهد بود! و ممکن است انجام هر دو کار باعث خستگی جسمی خانم شود در نتیجه  این خستگی روی حال و هوای خود و بقیه هم تاثیرگذار خواهد بود.

 

۳_ میزان توقع و توجه همسر شما چقدر و چگونه است؟

بعضی از آقایون زیاد در اموری مثل تمیز و مرتب بودن خانه و یا حاضر بودن غذای تازه حساس نیستند و به طور کلی همراه شما در امور خانه خواهند بود. با این شرایط می توان نتیجه گرفت کار بیرون برای خانم دردسری نخواهد داشت و لطمه ای به زندگی نمی زند و همسرتان شرایط شما را درک می کند. البته باز این تعبیر نشود که اگر مردی علاقه ای به کار بیرون همسر خود ندارد یعنی او را درک نمی کند و توجه کمتری به همسر خود می کند! اما این فرد آرامش خانه و محیط خانه برایش مهم تر است و ترجیح می دهد بار اقتصادی خانواده را خود تنها به دوش بکشد اما بیشتر کارهای خانه با همسرش باشد و حتی این نوع آقایون حفظ طراوت و شادابی همسرشان برای شان اهمیت زیادی دارد اما در نهایت شما باید بسنجید و روحیات را بشناسید و توافق کنید.

 

۴_ کار بیرون باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد یک ارزش در وجود خانم می شود.

گاهی کار بیرون و انجام یک کار مفید باعث ایجاد یک حس ارزشمندی در وجود خانم می شود و منجر به افزایش اعتماد به نفس خواهد شد. داشتن این اعتماد به نفس در زندگی مشترک شما بسیار مهم است. به طور مثال خانم کمتر به عمل های زیبایی و جزییات توجه می کند و خود را سرگرم موضوعاتی کرده  که توجه اش را به ظاهر کمتر کرده و مسلما این رویه به نفع آقای همسر و جیب ایشان خواهد بود.

 

۵_ خانواده ی بزرگتر زمان و انرژی بیشتری می خواهد.

اضافه شدن بچه به محیط همیشه دو نفره شما کمی کار شما را مشکل تر خواهد کرد و زمان و انرژی بیشتری از شما را می طلبد. نباید فراموش کرد مادر نمونه و عالی بودن به معنی خانه دار بودن نیست اما چیزی که واضح است وقتی خانم، خانه دار باشد زمان و انرژی بیشتری برای خانواده ی خود خواهد گذاشت. خصوصا بچه ها تا ۲ سالگی توجه و عشق زیاد مادر را می خواهند و مطمئن باشید هیچ کس جز مادر فرزندان نمی تواند این احساس امنیت و آرامش را به آن ها منتقل کند حتی مادر بزرگ شان! در تمام طول تاریخ و حتی دین ما به وظیفه ی مادری تاکید بسیاری شده است و هم چنان نیز جایگاه خود را ویژه حفظ کرده است. اما یک مادر نمونه بعد از بودن با فرزندش در سنین حساس، برای یادگیری و آینده ی خود می جنگد تا همین را به فرزند خود آموزش دهد. فراموش نکنید اعمال شما پر سر و صدا تر از گفتار شما خواهد بود.

 

۶_ نیاز مادی شما تا چه حدی است؟

گاهی نیاز خانواده به نسبت درآمد آن بیشتر است و این عدم تناسب باعث می شود که خانم هم پا به پای همسر خود کار کند. داشتن یک زندگی مشترک خیلی جدی تر از آن است که بنظر می رسد و مسائل مالی روز به روز بیشتر نقش پر رنگ خود را به شما اثبات می کند. در نتیجه گاهی لازم است برای ساخت یک زندگی شما هم دست به کار شوید و تلاش خود را در زمینه مالی هم گسترش دهید. اما این موضوع تا وقتی می تواند باشد که خانواده ی شما بزرگتر نشود چرا که وجود بچه کار را برای شما خیلی سخت تر خواهد کرد.

 

۷_ نظر دینی در رابطه با شاغل بودن

اگر بخواهیم نگاهی دینی به این موضوع بیندازیم، روایات و احادیث بسیاری است که در آن خانه داری خانم ها بسیار توصیه شده است و کار بیرون را برای مرد مناسب تر می داند. در کتاب معروف شهید مطهری به اسم حقوق زن به آن اشاره های زیادی شده است و با دلیل و منطق توضیحاتی کافی و لازم راجب شاغل بودن زن داده است.

 

کلام آخر

اینکه هیچ کس نمی تواند خوبی یا بدی این موضوع را مطلق بداند و باید این موضوع از جنبه های مختلفی بررسی شود و بر طبق شرایط و روحیات، تصمیم های لازم گرفته شود. از مشورت دیگران استفاده کنید ولی خود برای زندگی تان برنامه ریزی کنید.

مقاله مرتبط: معايب و مزاياي كار زنان بيرون از خانه

 

دسته بندی مطالب: سبک زندگی , مجله عروس

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه