۱۰ ویژگی همسر مناسب

13th می 2019
10 ویژگی همسر مناسب شما

۱۰ ویژگی همسر مناسب

برای شراکت در زندگی آن هم برای یک عمر، لازم است انتخابی دقیق و حساب شده داشته باشیم. البته تعریف هرکسی از همسر خوب و مناسب متفاوت است اما برخی ویژگی ها الزامی است و داشتنش به زندگی ایده آل و بهتر هرکسی کمک می کند. در این مقاله سعی کردیم به مهم ترین آن موارد اشاره کنیم:

 

۱_ خسیس نیست!

از مهم ترین ویژگی که باید آن را در نظر گرفت خساست است! منظور از صرف پول، خرج کردن نیست که اتفاقا آن هم موضوع مهمی است. اما به طور کلی فردی که خسیس است ذهنیت خسیس دارد که می تواند این موضوع در کمک کردن، محبت کردن و یا هدیه دادن خود را نشان دهد. داشتن بخشندگی و دست و دل بازی از ویژگی های مهم یک همسر مناسب است.

 

۲_ زود عصبانی نمی شود!

حفظ حرمت و احترام بین زن و شوهر بسیار و بسیار مهم است. اگر این پرده ی احترام از بین برود امکان دوباره صمیمی شدن آن دو بسیار کمتر خواهد شد. گاهی بعضی از حرفا و یا رفتارا از ذهن طرفین هیچ گاه نمی رود و این باعث سردی رابطه می شود. داشتن ظرفیت تا یه حدی تاثیرگذار است.

 

۳_ ایمان و دین داری

داشتن همسری با خدا و با ایمان از نعمت های الهی ست. در حديثي از امام حسن عليه السلام نقل شده است -به مردي كه با ايشان درباره ازدواج دختر خود مشورت كرد ـ فرمود : او را به مردي با تقوا شوهر ده . زيرا اگر دختر تو را دوست داشته باشد گرامي اش مي دارد و اگر دوستش نداشته باشد به وي ستم نمي كند.

 

۴_ اصالت و شرافت خانوادگی

اصالت خانوادگی ربطی به میزان شهرت، ثروت و موقعیت اجتماعی ندارد. بلکه با خط کشی از نوع بزرگواری، آبرومندی و تدین اندازه گیری می شود. باید به نوع تربیت خانوادگی و حتی نحوه ی پذیرایی و آداب و رسوم یک خانواده دقت کرد که آیا می تواند هم خوانی های لازم را با شما داشته باشد یا خیر!

 

۵_ هم کفو بودن

كفو هم ديگر بودن يعني تناسب، همتايي، هماهنگي و هم شأني در زمينه هاي مختلف مالي، مذهبي، اخلاقي، خانوادگي، دانش و سواد، قيافه و سنخيت جسمي و روحي. اما نکته ی مهمی که هست همتايي صددرصد امكان ندارد. بايد كوشش شود هرچه ممكن است اين فاصله طبيعي بين افراد كمتر باشد.

 

۶_ سلامت جسم و روح

بعضي از بيماريها، نقصها و معلوليتهاي جسمي و روحي، عميق و غيرقابل درمان هستند كه در طول عمر همراه انسان است و مانع از انجام وظايف همسري شده و به زندگي لطمه مي زنند. لذا بايد از ازدواج با افراد با اين گونه بيماريها خودداري كرد. اسلام نيز از ازدواج با بيماراني كه داراي امراض جزام، جنون و برص باشند نهي فرموده است. و همچنين از ازدواج با افرادي كه گرفتار آلودگيهاي روحي و اخلاقي، فاسق و شرابخوار هستند نهي کرده است.

 

۷_ نجابت

از موارد بسیار مهمی است که دقت به آن، لازمه ی شروع زندگی ست. حتی خدا هم در قرآن می فرماید زنان پاک و مردان پاک را برای یکدیگر قرار دادیم و زنان مومن را برای مردان مومن. در واقع یکی از اهداف ازدواج، حفظ پاک دامنی است و اینکه شریک زندگی شما چه قبل از ازدواج و چه بعد از ازدواج به این موضوع اهمیت دهد، باید به آن توجه شود.

 

۸_ عاقل باشد.

تصور اشتباهی که گاهی دچارش می شوند این است که داشتن اختلاف سنی و بزرگتر بودن را به حساب عاقلی می گذارند. البته اختلاف سنی تا حدی لازم است اما ارتباط مستقیمی به عاقل بودن ندارد! باید بینش فرد مقابل را در موقعیت های مختلف بررسی کرد و سوالات لازم را بپرسید.

 

۹_ فهیم و قدرشناس باشد.

او باید بتواند زحمات شما را درک کند و از آن قدردانی کند. به مردان قدرت چند برابری می دهد و به زنان انرژی بی نظیری. پس از آن غافل نشوید.

 

۱۰_ منعطف باشد.

هیچ دو نفری مثل هم نیستند و خواه ناخواه با هم تفاوت هایی دارند که برای در کنار هم بودن لازم به یکسری تغییرات است.

 

و در نهایت موارد زیادی است که باید پیگیری شود اما در اینجا به ۱۰ مورد اساسی و مهم اشاره کرده ایم که امیدواریم توجه به آن بتواند به انتخاب شما کمک کند.

مقاله های مرتبط: ویژگی های همسر مناسب

مقاله مرتبط: در کنار همسرتان خوشبخت باشید

دسته بندی مطالب: سبک زندگی , مجله عروس

مطالب مرتبط :

فرستادن دیدگاه